Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
solidarność
24.08.2011 11:37

Duda: Żadna partia nie podzieli Solidarności

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" uważa, że żadna partia polityczna nigdy nie podzieli i nie skłóci związkowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Warżawa)

*Przewodniczący NSZZ _ Solidarność _ Piotr Duda uważa, że żadna partia polityczna nigdy nie podzieli i nie skłóci związkowców. *

_ - Niech sobie politycy jakiejkolwiek partii nawet o tym nie marzą. Niech sobie to wsadzą między bajki, że podzielą nasz związek dla celów politycznych _ - powiedział dziennikarzom szef _ S _.

Duda wraz z kilkudziesięcioma członkami Komisji Krajowej NSZZ _ Solidarności _ złożył w środę kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku z okazji 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystość odbyła się bez przemówień.

Lider _ S _ zapewnił dziennikarzy, że nie ma sporu w związku o zaproszenia na obchody rocznicy Sierpnia'80. Dodał, że sprawa to została ostatecznie wyjaśniona podczas wtorkowych, zamkniętych dla dziennikarzy, obrad KK _ S _ w Gdańsku.

_ - Nie ma sporu i nie było - było nieporozumienie organizacyjne, bardziej to było medialnie rozdmuchane. Dla mnie jest sprawa jasna: ja chcę przede wszystkim łączyć, a nie dzielić. Kto chce i czuje taką potrzebę w sercu, to nie trzeba mu zaproszeń, żeby być w tym miejscu _ - podkreślił Duda.

W ostatnim czasie na tym tle doszło w Solidarności do konfliktu. Duda zarzucił wiceszefowi komisji zakładowej _ S _ Stoczni Gdańsk Karolowi Guzikiewiczowi działanie na szkodę związku. Stoczniowa _ S _ zaprosiła bowiem do Gdańska na obchody rocznicy Sierpnia'80 prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Tymczasem Komisja Krajowa zdecydowała, że nie będzie imiennego zapraszania parlamentarzystów spoza województwa pomorskiego. Na obchody KK _ S _ zaprosiła osoby pełniące najwyższe funkcje w państwie, tj. prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu, a także przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, metropolitę gdańskiego oraz wszystkich poprzednich przewodniczących związku.

O tym, że sprawa zaproszeń jest już dla związkowców zamknięta, mówił także przewodniczący komisji zakładowej _ S _ Stoczni Gdańsk Roman Gałęzewski.

_ - Wszystko sobie wyjaśniliśmy. Piotr Duda oficjalnie powiedział, że jeśli ktoś tak zrozumiał - jak to było chwytliwie medialnie podane - to on przeprasza. On nigdy się nie odwrócił od Prawa i Sprawiedliwości, natomiast formuła zaproszenia była taka, że on zaprasza najwyższe, funkcyjne osoby w państwie _ - powiedział działacz stoczniowej _ S _.

Gałęzewski dodał, że podczas wtorkowych obrad władz związku zadeklarował nawet, gdyby np. Duda oświadczył, że zaprasza wszystkich oprócz Donalda Tuska, to on osobiście zaprosiłby szefa rządu i lidera PO.

_ - Uważam, że każdy ma prawo w tym dniu tu być, w dniu 31 sierpnia nie może być żadnego wykluczenia _ - ocenił Gałęzewski.

Jego zdaniem, w tym roku nie powinno być w Gdańsku _ buczenia _ i gwizdów na polityków. _ - Daję słowo honoru, że wszystkie tego typu reakcje uwłaczające osobie, która tu przyjdzie, uważam za bardzo naganne. Nie tolerujemy nietolerancji w tym miejscu. Nikt z komisji zakładowej nie gwiżdże i nie będzie gwizdał. Nie mamy natomiast wpływu na osoby, które są poza nami _ - zaznaczył Gałęzewski.

Jednym z punktów środowych obrad KK _ S _, także zamkniętych dla mediów, mają być wybory parlamentarne. Duda zapytany przez dziennikarzy, czy związek poprze którąś z partii powiedział: _ Nigdy nie mówi się nigdy. Ale ja sobie nie wyobrażam, żeby związek poparł jakąś partię. Zresztą żadna partia o to się do nas nie zwróciła _.

Czytaj więcej o działaniach Solidarności
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t109189.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lider;s;spotka;sie;z;szefami;klubow;parlamentarnych,5,0,879877.html) Zmienią zdanie o kontrowersyjnej ustawie? Z przewodniczącymi klubów parlamentarnych spotka się w nadchodzącym tygodniu szef Solidarności Piotr Duda.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t97071.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/solidarnosc;nie;poprze;zadnej;partii,207,0,751311.html) Solidarność nie poprze żadnej partii Związek zamierza popierać konkretnych kandydatów do Sejmu i Senatu.
Tagi: solidarność, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz