Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prezydent
24.06.2006 16:05

Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, będzie ponownie kandydatem na ten urząd, aktualiz.

(dochodzi wypowiedź pos. Jackiewicza, szefa dolnośląskiej PiS)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi wypowiedź pos. Jackiewicza, szefa dolnośląskiej PiS)

24.6.Wrocław(PAP) - Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, ogłosił w sobotę podczas konferencji prasowej, że wystartuje w jesiennych wyborach samorządowych jako kandydat niezależny na prezydenta miasta. Dutkiewicz nie wykluczył, że utworzy komitet wyborczy wraz z politykami PO i PiS. PiS poprzeć Dutkiewicza o ile jego program będzie podobny do założeń tej partii.

W konferencji wzięła udział żona Anna i...kot Popis, którego Dutkiewicz dostał kilka lat temu od Jana Nowaka Jeziorańskiego i który miał być symbolem przyszłej koalicji.

Dutkiewicz wyjaśnił, że co prawda liczy bardzo na poparcie zarówno PO jak i PiS, to jednak nie będzie "nachalnie" zabiegać ani o poparcie, ani też o wspólny start obu ugrupowań z jednej listy. "Jeśli te ugrupowania chcą wygrać nadchodzące wybory, to wystartują z jednej listy" - mówił Dutkiewicz. Przyznał jednak, że liczy się i z takim scenariuszem, iż zostaną utworzone trzy komitety: PiS, PO i Rafała Dutkiewicza.

Poseł Dawid Jackiewicz, szef dolnośląskiego PiS powiedział PAP, że jego partia raczej poprze Dutkiewicza, ale to będzie zależeć od rozmów jakie wkrótce będą prowadzone. Przyznał, że nie wie czy uda się, aby PiS razem z PO i Dutkiewiczem utworzyli wspólna listę. "W grę wchodzą dwa warianty. Pierwszy, że tworzymy wspólną listę. Taki wariant, z punktu widzenia wyborcy, byłby najlepszy. Drugi wariant - to każdy do wyborów idzie sam. Ten wariant jest najbardziej prawdopodobny ale mało czytelny dla wyborcy, który lubi rozwiązania proste, jak w 2002 r. gdy PO-PiS poparło Dutkiewicza" - mówił Jackiewicz.

PAP nie udało się skontaktować z przedstawicielami dolnośląskiej PO.

Prezydent zaznaczył, że jego sytuacja wciągu 4 lat bardzo się zmieniła. Cztery lata temu Dutkiewicz też startował jako kandydat niezależny ale był popierane przez Po- PiS. "Teraz mam za sobą pewien dorobek, który w dużej mierze jest akceptowany przez Wrocławian. Mam nadzieję, że w nadchodzących wyborach mieszkańcy zagłosują na mnie i tym samym pokażą, iż akceptują moją wizję miasta" - mówił.

"Długo się wahałem czy startować w nadchodzących wyborach ale po rozmowach z żoną podjęliśmy wspólną decyzję, że wystartuję" - mówił Dutkiewicz. Dodał, że na decyzję tę nie miała wpływu polityka i żadne rozmowy z ugrupowaniami politycznymi, bowiem takich rozmów nie prowadził.

"Zdecydowałem się kandydować, bo przede wszystkim jest kilka projektów, które moim zdaniem wymagają dokończenia i powodowała mną odpowiedzialność za to co zacząłem" - mówił prezydent. Dutkiewicz wymienił dwa projekty, które chciałby dokończyć: przygotowanie Wrocławia do EXPO 2012 oraz utworzenia Europejskiego Instytutu Technologicznego.

Rafał Dutkiewicz ur. w 1959 k. Ostrowa Wlkp. od 10 listopada 2002 r. jest prezydentem miasta Wrocławia. Na studia dostał się w 1977 r. na elitarny wówczas wydział podstawowych problemów techniki Politechniki Wrocławskiej. Studiował tam matematykę. W wieku 26 lat uzyskał tytuł doktora na wydziale filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nie jest członkiem żadnej partii.(PAP)

umw/ la/

Tagi: prezydent, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz