Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dwa chińskie okręty naruszyły strefę przyległą Japonii koło Senkaku

0
Podziel się

Dwa okręty chińskiej straży wybrzeża naruszyły w poniedziałek strefę
przyległą Japonii w pobliżu wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała
japońska straż wybrzeża.

bDBrMfRx

Dwa okręty chińskiej straży wybrzeża naruszyły w poniedziałek strefę przyległą Japonii w pobliżu wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała japońska straż wybrzeża.

Do drugi dzień z rzędu, kiedy Japończycy zaobserwowali chińskie jednostki pływające w japońskiej strefie przyległej. Chińczyków ostrzeżono, aby nie wkraczali na japońskie wody terytorialne - podaje agencja Kyodo, wskazując że chińskie jednostki nie odpowiedziały na to wezwanie.

Sporny archipelag Senkaku znajduje się pod administracją Japonii, ale prawa do niego roszczą sobie również Chiny. W rejon ten Pekin wysyła regularnie okręty, a także samoloty, zwłaszcza od kiedy Japonia kupiła we wrześniu ub. r. od prywatnego właściciela trzy z pięciu wysepek. Doprowadziło to do zaostrzenia konfliktu.

bDBrMfRz

Te niezamieszkane wyspy położone są na Morzu Wschodniochińskim, 200 km na północny wschód od wybrzeży Tajwanu, który także rości sobie do nich pretensje.

Spór Chin z Japonią o suwerenność nad Senkaku wszedł w nowy etap 23 listopada, gdy Pekin zadeklarował, iż będzie kontrolował przestrzeń powietrzną nad tym archipelagiem. Nowo utworzona Strefa Identyfikacji Obrony Powietrznej Morza Wschodniochińskiego obejmuje większość tego morza wraz z akwenem wokół spornego archipelagu. Na samoloty przelatujące przez tę strefę nałożono obowiązek meldowania swej obecności chińskiej kontroli powietrznej.

Jednostronne rozszerzenie przez ChRL strefy kontroli powietrznej wywołało protesty sąsiednich krajów, w tym Japonii, Tajwanu, Korei Południowej czy ostatnio Filipin, które uznały, że decyzja Pekinu "zagraża bezpieczeństwu narodowemu" państw w regionie.

Tokio twierdzi, że pretensje do wysp Chiny zgłosiły dopiero pod koniec lat 60. ub. wieku po odkryciu wokół nich bogatych łowisk i złóż surowców energetycznych. (PAP)

bDBrMfRF

cyk/

15187395 arch.

bDBrMfSa
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)