Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dwa dramaty wygrały konkurs "Metafory Rzeczywistości"

0
Podziel się

Dramaty "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi oraz "Ene due rike fake" Marzeny
Matuszak wygrały ex aequo VI edycję konkursu "Metafory Rzeczywistości" rozstrzygniętego w niedzielę
w Poznaniu. Na konkurs organizowany przez poznański Teatr Polski nadesłano ponad 220 tekstów.

bEpVDTYl

*Dramaty "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi oraz "Ene due rike fake" Marzeny Matuszak wygrały ex aequo VI edycję konkursu "Metafory Rzeczywistości" rozstrzygniętego w niedzielę w Poznaniu. Na konkurs organizowany przez poznański Teatr Polski nadesłano ponad 220 tekstów. *

"Oba teksty wydały się jury najbardziej interesujące, były dobrze przygotowanym scenicznie, przetworzeniem współczesnej rzeczywistości. Po raz pierwszy w naszym konkursie mamy dwóch zwycięzców" - powiedział w niedziele PAP dyrektor Teatru Polskiego i juror konkursu Paweł Szkotak.

"Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi według autorki to tekst "o braku matczynej miłości, stawianiu sądów i poszukiwaniu winnych", natomiast "Ene due rike fake" Matuszak jest dramatem o kobietach, które były molestowane w dzieciństwie i o tym, jak radzą sobie z traumą.

bEpVDTYn

Sztuka Prześlugi zdobyła też nagrodę publiczności i dziennikarzy.

Konkurs na nowy dramat polski poświęcony problematyce współczesnej zorganizowano po raz szósty. Według jego organizatorów, głównym celem przedsięwzięcia jest połączenie oryginalnej twórczości dramaturgicznej z praktyczną realizacją teatralną.

W pierwszym etapie konkursu wybierane są trzy teksty. Następnie są one przystosowywane do wymogów sceny, przy współpracy z zaproszonymi reżyserami, oraz aktorami Teatru Polskiego.

W trzecim etapie przedsięwzięcia następuje ich prezentacja w formie czytań scenicznych.

bEpVDTYt

Teatr Polski w Poznaniu wystawia najwyżej ocenione w kolejnych edycjach konkursu teksty do pełnej realizacji scenicznej.

Po poprzednich edycjach konkursu, scenicznej wersji doczekały się m.in. dramaty "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, "Mykwa" i "Chłopiec malowany "Piotra Rowickiego, "Przyjaciel" Radosława Paczochy, "Śmierć pracownika" Michała Kmiecika oraz Dramat "Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego.(PAP)

kpr/ dym/

bEpVDTYO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)