Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dwa lata po śmierci Stefana Kuryłowicza, jego projekty - wciąż w realizacji

0
Podziel się:

Choć w czwartek minie druga rocznica śmierci wybitnego architekta Stefana
Kuryłowicza, projekty jego autorstwa wciąż są realizowane, najwięcej - w Warszawie. Na ukończeniu
jest m.in. biurowiec, który zajmie miejsce pierwszego w Polsce Supersamu.

Choć w czwartek minie druga rocznica śmierci wybitnego architekta Stefana Kuryłowicza, projekty jego autorstwa wciąż są realizowane, najwięcej - w Warszawie. Na ukończeniu jest m.in. biurowiec, który zajmie miejsce pierwszego w Polsce Supersamu.

Stefan Kuryłowicz zginął 6 czerwca 2011 r. w katastrofie awionetek w Hiszpanii. Pozostawił po sobie kilkadziesiąt obiektów architektonicznych, docenianych w kraju i zagranicą. Wciąż w realizacji pozostaje kilkanaście projektów, które powstały w pracowni architekta Kuryłowicz & Associates.

Twórczość Kuryłowicza szczególnie wpłynęła na pejzaż warszawski, w stolicy zostało zrealizowanych, co najmniej, 50 obiektów jego projektu - biurowców, obiektów sakralnych, osiedli mieszkaniowych, budynków użyteczności publicznej. Są to m.in. osiedle Eko Park na Mokotowie, dom handlowy Wolf Bracka przy Al. Jerozolimskich, główna siedziba PLL LOT na Okęciu, port lotniczy w Modlinie oraz najbardziej reprezentatywny dla twórczości architekta biurowiec Focus przy ul. Filtrowej.

Kuryłowicz spotykał się z krytyką wtedy, gdy budynki jego projektu realizowano w miejscu obiektów uznawanych przez warszawiaków za kultowe. Chodzi o dwa pawilony handlowe z czasów PRL. Dom handlowy Wolf Bracka zastąpił awangardowy, w ostatnich latach swojego istnienia zapuszczony pawilon handlowy Chemia, który zburzono w 2009 r. Miejsce Supersamu, pierwszego polskiego sklepu samoobsługowego (powstał w 1962 r.), na pl. Unii Lubelskiej już wkrótce zajmie wielofunkcyjny budynek z galerią handlową i biurami.

Inwestycja ma zostać oddana do użytku na przełomie sierpnia i września br. Trójkątny budynek zamyka oś ul. Puławskiej. Zgodnie z umową do nowego obiektu na pl. Unii Lubelskiej mają powrócić kupcy z dawnego Supersamu, którzy na okres budowy przenieśli się do tymczasowej hali na Mokotowie.

Kolejną dużą realizacją Kuryłowicza jest kampus Ochota, na którym znajdują się wydziały nauk ścisłych Uniwersytetu Warszawskiego. W obecnej postaci zabudowa kampusu nie jest spójna, w jej skład wchodzą budynki z różnych okresów, o różnej wartości architektonicznej.

Zgodnie z koncepcją urbanistyczną Kuryłowicza zabudowa na kampusie ma zostać uporządkowana, zadaniem architekta było także przygotowanie kompleksu na kolejne realizacje. Zgodnie z planem część budynków zostanie wyburzona, część - zmodernizowana; na kampusie powstają także nowe obiekty. W marcu br. otwarto Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych (CENT III). W tym roku otwarte ma być też Centrum Nowych Technologii I (CENT I) z interdyscyplinarnym centrum naukowym oraz pierwsza część budynku Centrum Nowych Technologii II (CENT II), gdzie znajdzie się Wydział Fizyki.

Na warszawskim Powiślu powstaje z kolei osiedle mieszkaniowe z budynkiem biurowym. Inwestycja jest realizowana na terenie dawnej gazowni. W biurowcu, który powstaje w ramach inwestycji, zostanie zlokalizowana siedziba Mazowieckiej Spółki Gazownictwa, spółki PGNiG. Obok biurowca stanie pięć apartamentowców. Ogród i teren wokół inwestycji będą oświetlać latarnie gazowe. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na 2014 r.

W sercu Wrocławia, na pl. Wolności, powstaje Narodowe Forum Muzyki z salą koncertową dla 1800 osób. Ma być to jeden z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce, spełniający najwyższe światowe standardy akustyczne. W budynku swoje siedziby będą miały m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Wrocławskiej, Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa.

Budowa miała się zakończyć wiosną br., ale w zeszłym roku poprzedni wykonawca - Mostostal Warszawa - wypowiedział umowę na jego budowę. Firma opuściła plac budowy, zostawiając budynek w stanie otwartym surowym. W środę w ramach ogłoszonego przez miasto przetargu wyłoniono firmę, która ma dokończyć budowę. Forum powinno być gotowe do końca 2014 r.

Coraz bliżej otwarcia jest hotel DoubleTree by Hilton w Łodzi. Powstaje on nieopodal dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych, o czym przypomina fasada hotelu, której panelowa elewacja układa się w kadr z wyprodukowanego w wytwórni filmu "Zakazane piosenki". Zaprojektowany przez Kuryłowicza hotel przyjmie pierwszych gości 19 lipca br.

W Białymstoku według projektu architekta przebudowywany jest Miejski Stadion Piłkarski, na którym rozgrywane są mecze grającej w ekstraklasie Jagiellonii Białystok. Realizacja ma już spore opóźnienie - obiekt miał być oddany do użytku w połowie 2012 r. Według nowych planów stadion będzie gotowy w 2014 r. Ma on pomieścić 22,4 tys. widzów, dotychczas stadion liczył 6 tys. miejsc siedzących. Całe trybuny mają być zadaszone.

W realizacji są także zespół biurowo-mieszkaniowy BUMA Quattro w Krakowie oraz Galeria Warmińska w Olsztynie. Kompleks biurowy w Krakowie będzie największą inwestycją tego typu w południowej części kraju - miejsce do wynajęcia przeznaczone na biura ma stanowić jedną szóstą powierzchni biurowej w Krakowie. Olsztyn zyska z kolei największy obiekt handlowy w mieście. Oba projekty powstały w pracowni Kuryłowicz & Associates. (PAP)

mce/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)