Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dwa nowe dzieła w Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska

0
Podziel się:

Dwa nowe projekty - autorstwa nowojorskiej grupy Front Studio oraz polskiego
artysty Dominika Lejmana - uruchomiono we wtorek w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska,
funkcjonującej w zaniedbanej dzielnicy - Dolnym Mieście.

Dwa nowe projekty - autorstwa nowojorskiej grupy Front Studio oraz polskiego artysty Dominika Lejmana - uruchomiono we wtorek w ramach Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska, funkcjonującej w zaniedbanej dzielnicy - Dolnym Mieście.

W swojej pracy, zatytułowanej "Niewidzialna Brama" (Invisible Gate)
, artyści z Front Studio pokryli część wiaduktu okładziną stalową w formie luster, co pozwoliło na symboliczne zniesienie granicy między Dolnym a Starym Miastem. Front Studio działa od 2001 r. pod kierownictwem Yen Ha oraz Michi Yanagishity. Nowojorska grupa znana jest z umiejętności zacierania różnic pomiędzy sztuką a architekturą.

Drugi projekt, którego twórcą jest Dominik Lejman, to instalacja świetlna pt. "Staging Anonymous", wykonana w przejściu podziemnym. 41-letni artysta mieszka i pracuje w Gdyni i Poznaniu. Jest absolwentem ASP w Gdańsku oraz Royal College of Art w Londynie. Lejman jest znany z techniki spójnego zestawiania projekcji wideo z otaczającą architekturą lub malarstwem.

Jak poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim, kolejną realizacją Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska będzie latem 2010 r. projekt "Untitled" Esther Stocker z Austrii.

Działająca od 2004 r. Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska to pomysł działającego na Dolnym Mieście w Gdańsku Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Celem działalności Galerii jest próba rewitalizacji tej części miasta poprzez działania artystyczne. Prowadzone są m.in. zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Zabytkowe Dolne Miasto, położone kilka minut drogi od Głównego Miasta, od wielu lat jest zaniedbaną i niszczejącą dzielnicą Gdańska. Turyści bardzo rzadko tu zaglądają. Większość zabudowy, ocalałej z II wojny światowej, pochodzi z XIX i początku XX wieku. (PAP)

rop/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)