Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dwa polskie miasteczka przyjęte do światowej sieci Cittaslow

0
Podziel się:

Warmińskie Barczewo i Dobre Miasto zostały przyjęte do światowej sieci
Cittaslow, zrzeszającej miasteczka, które oferują spokojny styl życia bez pośpiechu i z dala od
wielkomiejskiego zgiełku - poinformował w środę Urząd Marszałkowski w Olsztynie.

bEstSWcB

Warmińskie Barczewo i Dobre Miasto zostały przyjęte do światowej sieci Cittaslow, zrzeszającej miasteczka, które oferują spokojny styl życia bez pośpiechu i z dala od wielkomiejskiego zgiełku - poinformował w środę Urząd Marszałkowski w Olsztynie.

Decyzję o przyjęciu obu miasteczek do międzynarodowej sieci Cittaslow podjął obradujący we Włoszech komitet koordynujący tego stowarzyszenia. Wcześniej przeszły one procedurę certyfikacyjną i wstąpiły do polskiej krajowej sieci miast Cittaslow.

Aby uzyskać certyfikaty członkostwa w międzynarodowym stowarzyszeniu lokalne samorządy musiały spełnić statutowe wymogi związane z ochroną środowiska, odtwarzaniem historycznej zabudowy, promocją regionalnej żywności, gościnnością wobec turystów oraz tworzeniem infrastruktury dla poprawy wygody życia mieszkańców.

bEstSWcD

Stowarzyszenie Cittaslow powołano pod koniec lat 90. we Włoszech w celu krzewienia tzw. kultury dobrego życia. Zrzesza ponad 160 miast z całego świata, mających poniżej 50 tys. mieszkańców. Ideą tego ruchu jest rezygnacja z intensywnego stylu życia na rzecz harmonii, natury i tradycji.

Członkowie sieci posługują się wspólnym znakiem graficznym - pomarańczowym ślimakiem, który jest symbolem ucieczki od wielkomiejskiego pośpiechu i ma być gwarancją jakości usług turystycznych. Promują się jako urokliwe miejsca, położone poza głównymi trasami turystycznymi. Ich atutem ma być małomiasteczkowy spokój i "kultura gościnności" wobec przyjezdnych.

Do światowej sieci Cittaslow należy obecnie 11 miast z Warmii i Mazur: Reszel, Bisztynek, Biskupiec, Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Ryn, Lubawa, Gołdap, Dobre Miasto i Barczewo oraz Murowana Goślina w Wielkopolsce. (PAP)

mbo/ ls/

bEstSWde
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)