Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kenia
24.10.2011 21:16

Dwa zamachy w Kenii. Stany ostrzegały

W stolicy Kenii doszło do dwóch eksplozji. Nad ranem w zamachu rannych zostało 13 lub 14 osób. Wieczorem doszło do kolejnego wybuchu, zginęła w nim 1 osoba, 8 jest rannych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KUROKAWA/PAP/EPA.)

W stolicy Kenii doszło do dwóch eksplozji. Nad ranem w zamachu rannych zostało 13 lub 14 osób. Wieczorem doszło do kolejnego wybuchu, zginęła w nim 1 osoba, 8 jest rannych.

Pierwszy ładunek eksplodował nad ranem w barze - dyskotece, drugi na przystanku autobusowym. Atak na dyskotekę, w którym według Reutera rannych zostało 13, a według AFP 14 osób, w tym dwie bardzo poważnie, przypisywany jest islamskim rebeliantom. Według wstępnych wyników śledztwa eksplozję wywołał granat.

Do drugiego wybuchu doszło w centrum Nairobi wieczorem; według Międzynarodowego Czerwonego Krzyża zginęła jedna osoba, a osiem zostało rannych. Amerykańscy dyplomaci ostrzegali, że ataki w stolicy są bardzo realnym zagrożeniem ze względu na walki z islamskimi rebeliantami z somalijskiego odłamu Al-Kaidy, Al-Szabab, jakie Kenia toczy w sąsiedniej Somalii.

Według komisarza policji w Nairobi, Mathew Iteere, nie ma niezbitych dowodów na to, że zamachowcy odpowiedzialni za drugi wybuch byli powiązani z Al-Szabab. Przedstawiciele tej grupy odmówili komentarza - pisze Reuters.

W rozmowie z AFP Iteere powiedział jednak: _ Od dwóch tygodni jesteśmy zaangażowani poza naszą granicą i mamy tu zapewne do czynienia z reperkusjami, które były do przewidzenia _.

Stany Zjednoczone wydały w weekend ostrzeżenie przed nieuchronnymi _ atakami terrorystów _ wymierzonymi głównie w cudzoziemców w Kenii. Ambasada w USA Nairobi sprecyzowała, że potencjalnymi celami mogą być centra handlowe lub dyskoteki. AFP zwraca jednak uwagę, że mimo ostrzeżeń kenijska policja mundurowa nie patrolowała głównych centrów handlowych.

Jak dotąd wygląda na to, że ofiarami wybuchów byli głównie Kenijczycy. Zachodni wojskowy znający dobrze realia Kenii powiedział agencji AFP, że kenijskie służby bezpieczeństwa _ nie są w stanie zmierzyć się z terrorystami _ i jeśli zamachowcy z Al-Szabab będą chcieli coś wysadzić w powietrze, _ mogą to zrobić gdziekolwiek zechcą i bez problemu _.

Kenijskie wojska wkroczyły w połowie miesiąca do sąsiedniej Somalii w poszukiwaniu bojowników Al-Szabab, oskarżanego przez władze w Nairobi o porwanie w Kenii europejskich działaczek humanitarnych. W odpowiedzi Al-Szabab ogłosił, że _ Kenia pogwałciła prawa terytorialne Somalii, wkraczając na jej świętą ziemię _, i wezwał _ wszystkich Somalijczyków, by zjednoczyli się przeciwko żądnemu krwi wrogowi _.

O terroryzmie na świecie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t79412.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chcial;wysadzic;pentagon;i;kapitol;fbi;udaremnila;zamachy,115,0,922227.html) Przygotowywał powtórkę z WTC. Mają go Aresztowany przez agentów FBI mężczyzna jest również podejrzewany o współpracę z Al-Kaidą w przygotowywaniu zamachów na żołnierzy USA stacjonujących za granicą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t132148.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamachowcy-samobojcy;zabili;12;tys;osob,65,0,902465.html) Zamachowcy-samobójcy zabili 12 tys. osób Od marca 2003 r. do 31 grudnia 2010 r. co najmniej 12 000 cywilów oraz 200 żołnierzy międzynarodowej koalicji zginęło w Iraku wskutek zamachów samobójczych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t45434.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamach;na;siedzibe;onz;to;islamskie;bojowki,52,0,898356.html) Zamach na siedzibę ONZ. Znamy sprawców Ekipy pogotowia ratunkowego przeszukiwały dziś szpitale w stolicy Nigerii, aby zweryfikować liczbę ofia.
Tagi: kenia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz