Notowania

łapówki
07.11.2008 16:04

Dwaj pomorscy adwokaci zatrzymani za przyjmowanie łapówek od przestępców

(dochodzi inf. o postępowaniu dyscyplinarnym wobec adwokatów)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzi inf. o postępowaniu dyscyplinarnym wobec adwokatów)

7.11.Gdańsk (PAP) - Dwaj pomorscy adwokaci zostali zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Mecenasi mieli przyjmować kilkudziesięciotysięczne łapówki od przestępców w zamian za załatwianie im przerw w odbywaniu kary czy przedterminowych zwolnień z więzienia.

Jak poinformował w piątek Temistokles Brodowski z biura prasowego CBA, zatrzymani to Stanisław B. i Ryszard B.

Wraz z nimi zatrzymano także dwóch przestępców z Pomorza: Jarosława W., pseud. Wróbel, i Jarosława S., pseud. Piast. Kryminaliści mieli pośredniczyć w dostarczaniu zatrzymanym mecenasom wysokich łapówek.

Białostockie Biuro do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, które prowadzi sprawę, postawiło całej czwórce zarzuty korupcyjne.

"Adwokaci odpowiedzą za płatną protekcję, a +Wróbel+ i +Piast+ za pomocnictwo we wręczaniu łapówek osobom pełniącym funkcję publiczną" - poinformował Brodowski, dodając, że białostocka prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie czterech mężczyzn.

Rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku Dariusz Strzelecki poinformował PAP, że wszczął wobec adwokatów postępowania dyscyplinarne. "Zwrócę się do białostockiej prokuratury o materiały ze śledztwa, gdyż na razie całą wiedzę o sprawie czerpię z mediów. Niewykluczone, że skierowany zostanie wniosek o zawieszenie Ryszarda B. i Stanisława B. w wykonywaniu zawodu" - wyjaśnił.

"Wróbel" i "Piast" są znani organom ścigania. "Jarosław W. ma na swoim koncie m.in. pobieranie haraczy, wymuszenia i rozboje oraz porwania dla okupu. Za podobne przestępstwa Jarosław S. był wielokrotnie notowany" - dodał Brodowski.(PAP)

aks/ rop/ bno/ mow/

Tagi: łapówki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz