Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dwaj Saudyjczycy z Guntanamo wezmą udział w programie dla b. bojowników

0
Podziel się:

Dwaj obywatele Arabii Saudyjskiej, podejrzani o terroryzm, po powrocie
z bazy Guantanamo do kraju wezmą udział w programie resocjalizacyjnym dla byłych bojowników
islamskich - poinformowały we wtorek saudyjskie władze.

bEsvwPMB

*Dwaj obywatele Arabii Saudyjskiej, podejrzani o terroryzm, po powrocie z bazy Guantanamo do kraju wezmą udział w programie resocjalizacyjnym dla byłych bojowników islamskich - poinformowały we wtorek saudyjskie władze. *

Amerykańskie władze poinformowały w poniedziałek, że wysłały do Arabii Saudyjskiej Saada Muhammada Husajna Kahtaniego i Hamuda Abdullaha Hamuda. Zostali oni pojmani w 2002 roku w Pakistanie, zdaniem USA walczyli u boku afgańskich talibów i pracowali dla Al-Kaidy.

USA podziękowały władzom Arabii Saudyjskiej za przyjęcie więźniów, a tym samym za pomoc w procesie zamykania Guantanamo. Obecnie na terenie bazy wojskowej na Kubie przebywa 160 więźniów podejrzewanych przez władze USA o terroryzm.

bEsvwPMD

Saudyjczycy będą przetrzymywani na terenie Arabii Saudyjskiej. Obaj dostali rekomendację do przeniesienia z Guantanamo już w 2009 r. po ponownym zbadaniu ich spraw.

"Zostaną wobec nich zastosowane obowiązujące w królestwie przepisy, m.in. o objęciu ich opieką psychologiczną oraz programem opieki" - zapowiedział rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych Mansur Turki, cytowany przez oficjalną agencję prasową SPA.

W skład programu reintegracji byłych islamskich bojowników wchodzą m.in. zajęcia plastyczne i sportowe oraz nauka religii. Uczestnicy są też poddawani terapii psychologicznej, dzięki której mają stopniowo odchodzić od interpretacji islamu skłaniających się ku politycznej przemocy.

Nowy oddział programu resocjalizacyjnego w Rijadzie to otoczony wysokim murem kompleks na wschodzie stolicy, wyposażony m.in. w saunę, boisko do piłki nożnej i stoły do bilarda.

bEsvwPMJ

Czas trwania programu to co najmniej trzy miesiące. Udział jest obowiązkowy dla wszystkich obywateli Arabii Saudyjskiej skazanych za przestępstwa związane z działalnością terrorystyczną, po odbyciu przez nich zasądzonej kary.

Według oficjalnych statystyk odsetek uczestników programu, którzy po wyjściu na wolność ponownie sięgają po broń, utrzymuje się poniżej 10 proc. Wśród recydywistów jest jednak kilku bojowników, którzy po ucieczce z królestwa awansowali wysoko w hierarchii Al-Kaidy w sąsiednim Jemenie.

Przedstawiciele władz saudyjskich nieoficjalnie przyznali, że głównym celem programu jest nakłonienie społeczeństwa w kraju, by popierało rząd w walce z bojownikami - wynika z poufnej depeszy amerykańskiej dyplomacji opublikowanej przez portal WikiLeaks.

"Choć powrót (niektórych) byłych więźniów Guantanamo do jemeńskiej Al-Kaidy jest policzkiem (dla władz Arabii Saudyjskiej), to program spełnia swój prawdziwy cel, czyli nastawianie saudyjskiego społeczeństwa przeciw ekstremistom" - miał powiedzieć amerykańskim dyplomatom obecny minister spraw wewnętrznych Muhammad ibn Najif.

bEsvwPMK

Chodzi o pokazanie, że rząd "wyciąga pomocną dłoń" do byłych bojowników, oraz o przekonanie opinii publicznej, że ci, którzy nie korzystają z oferowanej pomocy, to "odszczepieńcy" - podkreślono w dokumencie.(PAP)

akl/ kar/

15313040 arch.

bEsvwPNe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)