Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dwie nowe wystawy w Muzeum Manggha w Krakowie

0
Podziel się:

"Gejsza, istota piękna" oraz "Utamaro. Inne spojrzenie" to tytuły dwóch
nowych wystaw, które od środy można oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w
Krakowie. Pierwsza ekspozycja prezentuje ok. 150 zdjęć, a druga ok. 80 drzeworytów.

"Gejsza, istota piękna" oraz "Utamaro. Inne spojrzenie" to tytuły dwóch nowych wystaw, które od środy można oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Pierwsza ekspozycja prezentuje ok. 150 zdjęć, a druga ok. 80 drzeworytów.

Autorką fotografii jest artystka i podróżniczka Małgorzata Olejniczak. Drzeworyty, znajdujące się w innym pomieszczeniu muzeum, wykonał XVIII-wieczny artysta japoński Utamaro Kitagawa.

"Gejsza, istota piękna" to pierwsza wystawa w krakowskim muzeum poświęcona gejszom. Jak powiedziała PAP Olejniczak, zainteresowani zobaczą najciekawsze fotografie spośród tysiąca, które zrobiła dwa lata temu podczas podróży do Japonii. Artystka odwiedziła wówczas świątynię Kitano Tenmangu w Kioto i uczestniczyła w "Baikasai" - dorocznym święcie kwitnących śliw. "Podczas obchodów tego festiwalu gejsze serwują herbatę. Nadarza się wówczas dość rzadka okazja, aby móc z bliska obserwować te tajemnicze kobiety. Kontakt z nimi mają wciąż tylko wybrani i najzamożniejsi Japończycy" - opisywała autorka fotografii.

Podkreśliła, że każdą społeczność gejsz wyróżniają jakieś charakterystyczne cechy. Kobiety przedstawione na zdjęciach pochodzą z dzielnicy Kioto - Kamishichiken. "Gejsze z tego regionu słyną z subtelności, skromności i szyku" - powiedziała Olejniczak.

Na zdjęciach można zobaczyć kobiety starsze i młodsze. Autorka chciała pokazać przede wszystkim twarze Japonek i - jak mówiła - ich imponujący makijaż. Poleciła też uwadze ciekawe stroje i fryzury Japonek.

Kuratorka wystawy Joanna Haba zapewniła, że wystawa spodoba się, ponieważ ma nietypową kompozycję. Krakowianie i turyści nie zobaczą zdjęć w gablotach czy w antyramach, a obejrzą je podczas 20-minutowej prezentacji multimedialnej. Pokazowi towarzyszy muzyka wykonywana na tradycyjnych instrumentach japońskich, m.in. na koto i samisenie (instrumenty strunowe, szarpane) oraz na shakuhachi (flet).

Druga wystawa w muzeum - "Utamaro. Inne spojrzenie" - jest podzielona na dwie części. Jedna z nich pokazuje życie i pracę kurtyzan, a druga codzienne zajęcia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni, obchody ważnych świąt, a także sceny z mitologii azjatyckiej. Pomiędzy obiema częściami, za parawanami, znajduje się przestrzeń z drzeworytami przedstawiającymi sceny erotyczne.

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP kuratorka ekspozycji Anna Król, prezentacja w Muzeum Manggha jest pierwszą w Polsce wystawą drzeworytów Utamaro.

Utamaro Kitagawa jest jednym z najbardziej znanych XVIII-wiecznych japońskich malarzy i drzeworytników. Przedstawiał przede wszystkim kobiety, w tym kurtyzany. Nazywany jest "artystą bez biografii", ponieważ niewiele wiadomo o jego życiu. Nie wiadomo gdzie się urodził. Żył na terenie dzisiejszego Tokio. Znany jest jeden z nielicznych epizodów w jego życiu - gdy władze oskarżyły go o łamanie prawa, bo w pracach nie przedstawiał postaci historycznych. Za karę został skazany na trzy dni więzienia oraz na 60 dni spętania dłonie łańcuchami. Jest autorem ponad 3 tys. drzeworytów.

Wystawa "Gejsza, istota piękna" czynna będzie do 9 czerwca, a "Utamaro. Inne spojrzenie" do 1 września. (PAP)

bko/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)