Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dwóch kandydatów na prezesa NRL

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o kandydatach powtórnych wyborów
#

# dochodzi informacja o kandydatach powtórnych wyborów #

29.01. Warszawa (PAP) - Maciej Hamankiewicz i Andrzej Włodarczyk zostali zgłoszeni na kandydatów na prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej podczas powtórnych wyborów, które odbywają się w piątek w czasie X Krajowego Zjazdu Lekarzy w Warszawie.

Z kandydowania zrezygnował Romuald Krajewski, który we wcześniejszych wyborach przeszedł wraz z Hamankiewiczem do drugiej tury. Jednak z powodu nieuzyskania przez żadnego z nich w drugiej turze większości głosów wybory odbywają się na nowo. Ponieważ jest tylko dwóch kandydatów - będzie tylko jedna tura.

W czasie pierwszych wyborów, w drugiej turze Hamankiewicz uzyskał 200 głosów, a Krajewski 196; większość dawało 208 głosów. Oznaczało to konieczność powtórzenia wyborów.

Krajewski zaapelował, by osoby, które go popierały, głosowały na Hamankiewicza.

Podczas zjazdu wybrano Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Została nim Jolanta Orłowska-Heitzman.

Włodarczyk to były wiceminister zdrowia i były przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Hamankiewicz to były przewodniczący Śląskiej Izby Lekarskiej, Krajewski był przewodniczącym Naczelnego Sądu Lekarskiego.

Ustępujący prezes NRL Konstanty Radziwiłł pełni tę funkcję od 2001 r. i nie może ponownie ubiegać się o to stanowisko.

Radziwiłł podkreślił w czwartkowej rozmowie z PAP, że podstawowym i niezmiennym od lat postulatem środowiska lekarskiego jest lepsze finansowanie systemu ochrony zdrowia i usprawnienie kontraktowania świadczeń, tak by "pieniądze szły za pacjentem".

"Z całą pewnością sytuacja w ciągu ostatnich lat się poprawiła. Ale są tacy lekarze, którzy zarabiają niecałe 3500 zł brutto albo jeszcze mniej, i to jest skandal" - dodał ustępujący prezes NRL. Podkreślił także, że samorząd lekarski jest gotowy do tego, by na wzór niemiecki prowadzić kształcenie podyplomowe.

Wśród sukcesów mijającej kadencji NRL Radziwiłł wymienił przyczynienie się do uchwalenia ustawy o izbach lekarskich. Dodał, że obecnym wyzwaniem samorządu jest dbanie o wizerunek lekarzy, a także o przestrzeganie ich praw.

Konstanty Radziwiłł, oprócz pełnienia funkcji prezesa NRL, jest także prezydentem Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich (CPME) na kadencję 2010-2011. Od 2005 r. jest asystentem w Katedrze i Zakładzie Medycyny Rodzinnej Akademii Medycznej w Warszawie.

W Krajowym Zjeździe Lekarzy bierze udział kilkuset delegatów wybranych przez okręgowe zjazdy lekarzy oraz z głosem doradczym - nie będących delegatami członków ustępujących organów izby. Delegatów wybiera się na zebraniach zwołanych w poszczególnych rejonach, obejmujących części obszaru działania izby. Mandat delegata trwa 4 lata.

Zgodnie z ustawą o izbach lekarskich w skład NRL wchodzą: prezesi członkowie wybrani przez krajowy zjazd oraz przewodniczący okręgowych rad lekarskich. Rada kieruje działalnością samorządu lekarzy. Uchyla uchwały okręgowych rad lekarskich, sprzeczne z prawem lub uchwałami i regulaminami wydanymi na podstawie ustawy. Może zwrócić się do okręgowej rady lekarskiej o podjęcie uchwały w określonej sprawie należącej do zakresu jej działania.

NRL wydaje Biuletyn i "Gazetę Lekarską". Przedstawia Radzie Ministrów coroczne informacje o działalności samorządu lekarzy. (PAP)

pro/ akw/ gdy/ ktt/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)