Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dwóch polskich żołnierzy zginęło w Afganistanie

0
Podziel się

#
dochodzi komentarz Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych
#

bDBeIIjp

# dochodzi komentarz Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych #

09.10. Warszawa (PAP) - Dwóch polskich żołnierzy zginęło, a czterech zostało rannych, w tym jeden ciężko, w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego w Afganistanie - poinformował mjr Marcin Gil, szef Sekcji Informacyjno-Prasowej Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie.

Do zdarzenia doszło w piątek ok. godz. 16.30 czasu lokalnego (14 polskiego) na terenie prowincji Wardak na drodze Highway 1 (ok. 40 km od bazy Ghazni). Pod jednym z pojazdów typu MRAP Cougar, którym polscy żołnierze jechali z Ghazni do Bagram, eksplodowało "improwizowane urządzenie wybuchowe".

bDBeIIjr

Na miejscu rannym udzielono pierwszej pomocy i natychmiast wezwano śmigłowce ewakuacji medycznej, które przetransportowały poszkodowanych żołnierzy do bazy w Ghazni. Najciężej ranny żołnierz przeszedł już operację. Mjr Mirosław Ochyra z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych powiedział PAP, że jego stan lekarze określają jako ciężki. Ma on zostać przetransportowany do szpitala sił koalicyjnych w Bagram. "Pozostałej trójce nie zagraża niebezpieczeństwo" - zapewnił Ochyra.

Major powiedział, że z dotychczasowych ustaleń wynika, że ładunek ważył kilkadziesiąt kilogramów. "Eksplozja nastąpiła, gdy wszyscy żołnierze wsiadali z powrotem do pojazdu, który w konwoju logistycznym jechał na czele" - powiedział Ochyra.

Żołnierze mieli dostarczyć do Bagram uszkodzony sprzęt do naprawy i odebrać zaopatrzenie.

Jak podaje wojsko, nie ma informacji, które wskazywałyby, że to Polacy mieli być celem ataku. Ochyra wyjaśnił, że miejsce w którym doszło do wybuchu znajduje się w "amerykańskiej strefie odpowiedzialności".

bDBeIIjx

Ofiary śmiertelne to dwaj żołnierze z 5. pułku inżynieryjnego w Szczecinie: st. szer. Radosław Szyszkiewicz (22 lata, kawaler) oraz st. szer. Szymon Graczyk (23 lata, zostawił żonę i dziecko). Obaj byli żołnierzami V zmiany Polskich Sił Zadaniowych.

Rodziny poległych oraz rannych żołnierzy zostały poinformowane o zdarzeniu.

Po piątkowym wybuchu liczba śmiertelnych ofiar w polskim kontyngencie uczestniczącym w misji ISAF w Afganistanie wzrosła do 15.(PAP)

gdy/ ktl/ jbr/

bDBeIIjy
bDBeIIjS
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)