Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dwoje autorów z Polski o relacjach ukraińsko-żydowskich

0
Podziel się:

W Kijowie zaprezentowano "Dialogi porozumienia" - książkę dwojga autorów z
Polski, poświęconą relacjom ukraińsko-żydowskim. Są to rozmowy z ukraińskimi i żydowskimi
intelektualistami, analizującymi stosunki między dwoma narodami.

W Kijowie zaprezentowano "Dialogi porozumienia" - książkę dwojga autorów z Polski, poświęconą relacjom ukraińsko-żydowskim. Są to rozmowy z ukraińskimi i żydowskimi intelektualistami, analizującymi stosunki między dwoma narodami.

22 wywiady z Ukraińcami i mieszkającymi lub związanymi z Ukrainą Żydami przeprowadziła Iza Chruślińska i Piotr Tyma. Publicyści ci zajmują się stosunkami polsko-ukraińskimi, którym poświęcili m.in. wydaną w 2005 roku książkę "Wiele twarzy Ukrainy".

"+Dialogi porozumienia+ to próba pokazania tego, co było ważne dla relacji ukraińsko-żydowskich w przeszłości i co wpływa na nie dziś. Zastanawiając się nad relacjami polsko-ukraińskimi zauważyliśmy, że nie da się o nich rozmawiać bez uwzględnienia tematu stosunków ukraińsko-żydowskich" - powiedziała podczas prezentacji książki Chruślińska.

"W naszej pracy przedstawiamy różne postawy. Prócz tych, które zaistniały w okresie okupacji, prócz udziału Ukraińców w Holokauście czy pogromach, mamy na Ukrainie do czynienia z fenomenem porozumienia ukraińsko-żydowskiego w ramach ruchu dysydenckiego czasów byłego ZSRR, o czym w Polsce i na Ukrainie bardzo mało się mówi" - wyjaśnił w rozmowie z PAP Tyma.

Wśród rozmówców Chruślińskiej i Tymy są m.in.: ukraiński historyk Jarosław Hrycak, prof. Natalia Jakowenko, dysydent i były więzień polityczny Semen Hłuzman, działacz demokratycznego podziemia z czasów ZSRR Josyp Zisels, obrońca praw człowieka Myrosław Marynowycz, publicyści Witalij Portnikow i Mykoła Riabczuk, socjolog Leonid Finberg.

"Dialogi porozumienia" ukazały się w Kijowie w języku ukraińskim.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)