Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dworzec PKP Gdynia Główna został zamknięty dla podróżnych

0
Podziel się

Z powodu remontu Dworzec PKP Gdynia Główna został zamknięty dla podróżnych.
PKP SA przekazały obiekt generalnemu wykonawcy, firmie Mostostal Warszawa. Zakończenie prac
planowane jest na I kwartał 2012 r.

bEindsth

Z powodu remontu Dworzec PKP Gdynia Główna został zamknięty dla podróżnych. PKP SA przekazały obiekt generalnemu wykonawcy, firmie Mostostal Warszawa. Zakończenie prac planowane jest na I kwartał 2012 r.

Paulina Jankowska z PKP SA poinformowała w środę PAP, że kasy gdyńskiego dworca znajdują się teraz na stacji SKM. Podczas remontu, pasażerowie i mieszkańcy mogą korzystać z dworca i peronu SKM oraz z tunelu łączącego perony z ul. Morską.

"Od strony Placu Konstytucji osoby korzystające z komunikacji miejskiej będą musiały kierować się, idąc wzdłuż ulicy Dworcowej do stacji SKM, gdzie będą mogły nabyć bilety, następnie peronem SKM i tunelem łączącym dworzec z ul. Morską będą mogły dostać się na perony dalekobieżne. Dla osób chcących przejść między ul. Morską a ul. Dworcową zalecane jest przejście chodnikiem pod wiaduktem kolejowym w ciągu ul. Podjazd z ominięciem tunelu dworcowego i peronu SKM" - poinformowała Jankowska.

bEindstj

Zabytkowy gmach dworca kolejowego ma być odbudowany łącznie z otwartą kolumnadą, łączącą dworzec dalekobieżny z dworcem podmiejskim SKM. Architektura dworca ma być odtworzona zgodnie z wytycznymi konserwatora oraz dostosowana do wymagań współczesnych standardów obsługi podróżnych. Ma być też odtworzony zabytkowy architektoniczny wystrój dworca, będą˙wymienione drzwi, okna i zużyte elementy dachu. Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zostanie także odnowiona elewacja budynku. Dworzec zostanie wyposażony m.in. w monitoring i nowy system informacji wizualnej.

PKP SA prowadzą w tej chwili prace remontowe na prawie czterdziestu dworcach kolejowych. Modernizacje mające na celu zmianę funkcji, wyglądu i dostępności dworców dla pasażerów mają się zakończyć do 2012 r. "Jest to największa modernizacja polskich dworców kolejowych od 20 lat" - podkreśliła Jankowska.

Pieniądze na remonty pochodzą z funduszy Unii Europejskiej i budżetu państwa oraz ze środków własnych PKP SA. Koszt prac szacowany jest na ponad 980 mln złotych. Oprócz tego PKP SA współpracują z firmami developerskimi przy przebudowie dworców w: Katowicach, Poznaniu i w Sopocie. Wartość tych inwestycji wynosi ponad 1,5 mld zł. Zmodernizowane dworce mają˙być˙nie tylko nowoczesnymi węzłami komunikacyjnymi ale także miejscami spotkań i spędzania wolnego czasu. Mają się tam znajdować dodatkowe usługi: komercyjne, rozrywkowe, biurowe, hotelowe i restauracyjne. (PAP)

bEindstp

bls/ bos/

bEindstK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)