Notowania

granica
18.06.2010 15:54

Dwukrotnie więcej niż w 2005 r. Polaków może zagłosować za granicą

185 tys. Polaków zarejestrowało się do głosowania za granicą - dowiedziała się w piątek PAP w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Resort podaje, że jest to ponad dwukrotnie więcej niż w poprzednich wyborach prezydenckich w 2005 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*185 tys. Polaków zarejestrowało się do głosowania za granicą - dowiedziała się w piątek PAP w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Resort podaje, że jest to ponad dwukrotnie więcej niż w poprzednich wyborach prezydenckich w 2005 roku. *

MSZ podało, że w momencie zamknięcia możliwości dokonywania zgłoszeń na listy do głosowania w wyborach za granicą (godzina 24 czasu lokalnego w nocy z 17 na 18 czerwca) do spisów obywateli polskich głosujących za granicą zostało wpisanych 185 tysięcy wyborców.

Resort zaznacza, że zainteresowanie wzięciem udziału w głosowaniu wzrosło - w porównaniu z wyborami prezydenckimi w 2005 r. - ponad dwukrotnie. Wówczas - według danych MSZ - z ponad 74 tysięcy zarejestrowanych w spisach wyborców w głosowaniu uczestniczyło 53 tys. osób.

W liczbie obywateli polskich głosujących za granicą należy również uwzględnić osoby, które zgłoszą się z zaświadczeniami o prawie do głosowania. Ich liczbę MSZ szacuje się na około 30 tysięcy.

W ocenie resortu, można się spodziewać - bazując na doświadczeniu poprzednich wyborów - że w tegorocznym głosowaniu weźmie udział ok. 75 procent ogólnej liczby osób wpisanych na listy za granicą.

MSZ podkreśla, że do wyborów za granicą może pójść rekordowa liczba Polaków, także dzięki wprowadzonym po raz pierwszy ułatwieniach polegających na możliwości dokonania rejestracji drogą elektroniczną. (PAP)

eaw/ par/ jra/

Tagi: granica, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz