Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dwusetny turysta udokumentował zdobycie Korony Gór Świętokrzyskich

0
Podziel się:

Już 200 osób wypełniło kryteria otrzymania odznaki Korony Gór Świętokrzyskich
- powiedziała PAP kierownik Świętokrzyskiego Oddziału PTTK Beata Milewicz. Odznakę otrzymuje osoba,
która potwierdzi zdobycie najwyższych szczytów 28 pasm najstarszych gór Polski.

Już 200 osób wypełniło kryteria otrzymania odznaki Korony Gór Świętokrzyskich - powiedziała PAP kierownik Świętokrzyskiego Oddziału PTTK Beata Milewicz. Odznakę otrzymuje osoba, która potwierdzi zdobycie najwyższych szczytów 28 pasm najstarszych gór Polski.

Odznaka "Korona Gór Świętokrzyskich" jest regionalnym wyróżnieniem przyznawanym turystom przez Świętokrzyski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Kielcach (PTTK). Jak powiedziała PAP Milewicz, od 1 lipca 2007 roku wyzwaniu zdobycia najwyższych szczytów wszystkich 28 pasm Gór Świętokrzyskich stawiła czoła właśnie dwusetna osoba.

Ubiegający się o odznakę muszą w dowolnym czasie i kolejności zdobyć szczyty wyszczególnione w specjalnej książeczce odznaki. "Wyróżnienie wręczane jest raz w roku podczas Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego, który odbywa się zawsze w ostatnią sobotę września" - powiedziała Milewicz. Już wiadomo, że podczas tegorocznego rajdu przyznana będzie odznaka z numerem "200".

Zdobycie odznaki wymaga od turystów czasu. Jak wyjaśniła Milewicz, nieoficjalny rekord to tydzień. "Wielu turystów rozkłada to wyzwanie na dłuższy czas. Jeśli ktoś w jeden weekend zdobędzie kilka szczytów, może uzupełniać swoją listę podczas kolejnego urlopu rok później. To nie jest wyścig z czasem" - podkreśliła.

Najwyższym szczytem, jaki muszą zdobyć kandydaci do odznaki jest Łysica (612 m n.p.m.), najniższym wzniesieniem są położone między Chęcinami a Małogoszczem (na zachód od Kielc) Grząby Bolmińskie (330 m. n.p.m.)

Co ciekawe jedna z gór zaliczanych do "Korony" leży tuż poza administracyjnymi granicami województwa świętokrzyskiego - w Łódzkiem. To 25. szczyt na liście, noszący oryginalną nazwę Fajna Ryba i należący do pasma Przedborsko-Małogoskiego. Turystów zwiedzających to miejsce urzeka dziewicza przyroda i piękne krajobrazy Przedborskiego Parku Krajobrazowego.

Kilka szczytów zaliczanych do Korony Gór Świętokrzyskich, jak np. Karczówka czy Telegraf, leżą w granicach administracyjnych Kielc. Jak zaznaczono w książeczce odznaki, szczyty, które należy zdobyć, zostały wybrane ze względu na fakt, iż przecinają je znakowane szlaki turystyki pieszej PTTK oraz odznaczają się one wybitnymi walorami geograficznymi, turystycznymi, geologicznymi, historycznymi, przyrodniczymi.

Odznaka wręczana zdobywcom Korony Gór Świętokrzyskich jest wykonana z metalu. Przedstawia puszczę jodłową, gołoborze, Babę Jagę oraz benedyktyński krzyż patriarchalny będący symbolem całego regionu świętokrzyskiego.

Położone w południowo-wschodniej części Polski Góry Świętokrzyskie, razem z Sudetami zaliczane są do najstarszych gór w kraju. Według geologów wypiętrzyły się już w czasie orogenezy kaledońskiej w sylurze i dewonie.(PAP)

mjk/ mki/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)