Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dymisja Christiana Wullfa nie wystarczyła. Chcą, by zrezygnował z emerytury

0
Podziel się:

Zdaniem 84 proc. Niemców były prezydent RFN powinien zrzec się dożywotniej emerytury prezydenckiej sięgającej ok. 200 tys. euro rocznie.

Dymisja Christiana Wullfa nie wystarczyła. Chcą, by zrezygnował z emerytury
(ec.europa.eu)
bFfJGKTF

Zdaniem 84 proc. Niemców były prezydent RFN Christian Wulff powinien zrzec się dożywotniej emerytury prezydenckiej sięgającej ok. 200 tys. euro rocznie - wynika z najnowszego sondażu dla telewizji ARD. Także politycy apelują do Wulffa o rezygnację z emerytury._ _

_ - Najlepiej byłoby, gdyby pan Wulff zrzekł się emerytury prezydenckiej i przeznaczył pieniądze na cel charytatywny. W ten sposób zyskałby nieco na wiarygodności _ - powiedział polityk liberalnej partii FDP Juergen Koppelin w rozmowie zamieszczonej w piątkowym wydaniu dziennika _ Bild _. Dodał, że 52-letni Wulff jest jeszcze _ młodym człowiekiem _ i może zarobić na swoje utrzymanie.

Podobnego zdania są opozycyjni socjaldemokraci. - _ Wulff nie powinien przyjąć emerytury prezydenckiej. Byłby to sygnał rozsądku i skruchy _ - powiedział polityk SPD Aeiko Mass. Zdaniem socjaldemokraty Petera Danckerta byłemu prezydentowi w ogóle nie należało przyznawać dożywotniego uposażenia, bo _ ustąpił po żenującej aferze _.

bFfJGKTH

Wulff zrezygnował z urzędu 17 lutego, gdy hanowerska prokuratura wystąpiła o uchylenie jego immunitetu. Jest on wstępnie podejrzany o przyjmowanie i udzielanie korzyści majątkowych w latach, gdy był premierem landu Dolna Saksonia.

W środę urząd prezydenta federalnego w Berlinie poinformował, że Wulff otrzyma dożywotnią emeryturę prezydencką, choć był głową państwa przez niespełna 20 miesięcy. Zgodnie z ustawą o zaopatrzeniu emerytalnym prezydenta federalnego z 1953 roku dożywotnie honorowe uposażenie w wysokości pełnej pensji przysługuje byłym głowom państw również w przypadku przedterminowego ustąpienia z urzędu _ z przyczyn politycznych lub zdrowotnych _. O przyczynach natury prywatnej ustawa nie wspomina.

Urząd prezydencki stanął na stanowisku, że dymisja Wulffa nastąpiła z przyczyn politycznych. Kontrowersje wzbudziło jednak to, że jedną z osób, które podjęły decyzję o przyznaniu emerytury Wulffowi, był jego zaufany współpracownik Lothar Hageboelling. W związku z tym stowarzyszenie walki z korupcją Cleanstate zapowiedziało złożeniem do prokuratury doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Decyzja urzędu prezydenckiego oburzyła też niemieckie związki zawodowe, które aktualnie toczą walkę o podwyżki wynagrodzeń dla pracowników sektora publicznego. _ Jak to możliwe, że po przepracowaniu 20 miesięcy ktoś dostaje natychmiastową emeryturę w wysokości 199 tysięcy euro? _ - mówił w czwartek szef związku zawodowego Verdi Frak Bsirske. _ Żądamy honorowego uposażenia dla pielęgniarek i śmieciarzy! _ - dodał.

bFfJGKTN

Verdi domaga się podwyżek płac w sektorze publicznym o średnio 6,5 proc. W czwartek jednak negocjacje z niemieckim ministrem spraw wewnętrznych nie przyniosły porozumienia, dlatego związkowcy zapowiedzieli na przyszły tydzień strajk ostrzegawczy w sektorze publicznym.

O Christianie Wulffie czytaj w Money.pl
Angela Merkel nowym prezydentem Niemiec? Ciągle nie wiadomo, kto obejmie urząd po dymisji dotychczasowego prezydenta Christiana Wulffa.
Prezydent łapówkarz? Chcą uchylić immunitet Krytyka wobec obecnego prezydenta nie milknie. Media donoszą o jego związkach z zamożnymi biznesmenami.
Ciepłe słowa prezydenta Niemiec do... Prezydent Niemiec Christian Wulff, że nikt nie powinien mieć wątpliwości co do dobrej woli jego kraju i solidarności z Włochami i całą Europą.
bFfJGKUi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)