Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dyplomata Sean Lester upamiętniony w Gdańsku

0
Podziel się

Imię Seana Lestera, Wysokiego Komisarza Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku
nosi od czwartku jedna z sal Nowego Ratusza w Gdańsku. Odsłonięto w niej też pamiątkową tablicę
przypominającą związki Irlandczyka z miastem.

bEgsFeQB

Imię Seana Lestera, Wysokiego Komisarza Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku nosi od czwartku jedna z sal Nowego Ratusza w Gdańsku. Odsłonięto w niej też pamiątkową tablicę przypominającą związki Irlandczyka z miastem.

Ceremonia upamiętnienia dyplomaty odbyła się podczas sesji Rady Miasta Gdańska. Oprócz władz miasta uczestniczyli w niej także Ambasador Irlandii w Polsce, Declan O'Donovan i rodzina komisarza, w tym córka Sean'a Lester'a, Ann Górski. Decyzję o uhonorowaniu komisarza radni podjęli w marcu br. Imię Sean'a Lester'a otrzymała jedna z sal znajdujących się na najniższym poziomie budynku. "Sala jest skromna, ale niezwykle ważna, bo to w niej zawsze obraduje największy i najważniejszy klub rządzący miastem oraz różne organizacje społeczne" - argumentował radny Marek Bumblis.

Dyplomata irlandzki Sean Lester sprawował urząd Wysokiego Komisarza Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1934-1937. Jego siedziba znajdowała się w obecnym Nowym Ratuszu, w którym teraz mieści się Rada Miasta Gdańska.

bEgsFeQD

Gdy Lester był komisarzem, w Gdańsku i w Niemczech władzę sprawowała NSDAP Adolfa Hitlera. "Sean Lester był świadkiem bezpardonowej walki nazistów z opozycją, z ludnością polską i żydowską. Stojąc na straży prawa i konstytucji Wolnego Miasta Gdańska odważnie i bezkompromisowo przeciwstawił˙się˙gdańskim nazistom. We wrześniu 1935 r. Lester wysłał do Genewy raport, w którym punktował łamanie przez nazistów gdańskiej konstytucji" - czytamy w uzasadnieniu radnych w sprawie uhonorowania dyplomaty.

Liga Narodów przyjęła raport bez reakcji, natomiast narodowi socjaliści uznali Irlandczyka za swego śmiertelnego wroga. Lester domagał się też interwencji Rady Ligi Narodów w sprawie łamania gdańskiej konstytucji.

"Siedziba Wysokiego Komisarza w Gdańsku była pod stałą obserwacją tajnej policji. Po wielu politycznych incydentach, w związku z brakiem możliwości wykonywania swoich obowiązków w październiku 1936 r. złożył dymisję ze stanowiska Wysokiego Komisarza" - czytamy w uzasadnieniu. Bumblis podkreślił, że Sean Lester "bronił godności narodu polskiego, naszej wiary i racji stanu, poprzez swoje niekoniunkturalne zachowania bronił człowieka i konstytucji i jesteśmy mu za to wdzięczni". Sean Lester (1888-1959) był irlandzkim dyplomatą, dziennikarzem i politykiem. Po złożeniu dymisji ze stanowiska Wysokiego Komisarza w Wolnym Mieście Gdańsku, w latach 1940-1946 był ostatnim Sekretarzem Generalnym Ligi Narodów. 18 kwietnia 1946 r. podpisał dokument, na mocy którego Liga Narodów przekazała swoje funkcje Organizacji Narodów Zjednoczonych. Po wojnie odmówił przyjęcia wysokiego stanowiska w ONZ. Powrócił do Irlandii. (PAP) bls/ par/ mag/

bEgsFeRe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)