Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich złożyła rezygnację

0
Podziel się:

Agnieszka Rudzińska złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektora Muzeum
Historii Żydów Polskich . "Mam ograniczony kontakt z organizatorami muzeum i nie mogę realizować
zadań, które mi powierzono" - powiedziała w środę PAP Rudzińska.

Agnieszka Rudzińska złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich . "Mam ograniczony kontakt z organizatorami muzeum i nie mogę realizować zadań, które mi powierzono" - powiedziała w środę PAP Rudzińska.

Poinformowała, że rezygnację złożyła w zeszłym tygodniu, wysyłając ją do trzech organizatorów muzeum - resortu kultury, miasta st. Warszawa oraz Stowarzyszenia ŻIH.

"Teraz jest napięty czas, trwa intensywny proces tworzenia muzeum - potrzebne jest do tego porozumienie wszystkich organizatorów i między nami a organizatorami. Osoba, która tym kieruje i bierze za to odpowiedzialność musi mieć mandat zaufania udzielony od organizatorów. (...) Są rzeczy, które uniemożliwiają mi wzięcie tej odpowiedzialności na siebie, a kontakt z organizatorami mam bardzo ograniczony - w ten sposób nie mogę realizować zadań, które mi powierzono" - tłumaczyła w rozmowie z PAP Rudzińska.

Pytana, czy jej decyzja jest ostateczna, odparła: "Niczego nie wykluczam, chociaż nie chcę, by moja rezygnacja została odebrana jako prowokacja, bo najbardziej zależy mi na tym, aby muzeum powstało".

Pierwszym p.o. dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich był Jerzy Halbersztadt. Zrezygnował ze stanowiska szefa powstającego muzeum 21 kwietnia 2011 r. Jako powód rezygnacji Halbersztadt podał, że prowadzone przez niego muzeum od kilku lat miało trudności w uzyskaniu funduszy publicznych pozwalających przygotować placówkę do otwarcia i finansować bieżącą działalność.

Muzeum Historii Żydów Polskich ma być nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury. Zwiedzający będą mogli poznać dzieje narodu żydowskiego oraz jego kulturę tworzoną na ziemiach polskich przez blisko tysiąc lat. Placówka powstaje naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta. Autorem projektu siedziby MHŻP jest fiński architekt Rainer Mahlamaki. Zgodnie z projektem architektonicznym placówka będzie miała ponad 12 tys. mkw., z czego blisko 5 tys. mkw. zajmie wystawa główna i ekspozycje czasowe.

Ekspozycja powstającego Muzeum podzielona będzie na osiem galerii dokumentujących różne etapy tysiącletniej historii Polaków i Żydów.

MHŻP jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Muzeum ma zostać otwarte w 2013 r. (PAP)

agz/ mlu/ abe/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)