Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dyrektorka MHŻP: Obama odwiedzi muzeum życia, a nie śmierci

0
Podziel się:

Barack Obama odwiedzi w piątek budowane w Warszawie Muzeum Historii Żydów
Polskich. "Pokażemy prezydentowi miejsce życia, mające pokazywać setki lat historii i wspaniałych
dokonań" - powiedziała PAP p.o. dyrektor muzeum Agnieszka Rudzińska.

Barack Obama odwiedzi w piątek budowane w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich. "Pokażemy prezydentowi miejsce życia, mające pokazywać setki lat historii i wspaniałych dokonań" - powiedziała PAP p.o. dyrektor muzeum Agnieszka Rudzińska.

W piątkowym spotkaniu z Obamą udział weźmie również szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski - poinformował PAP rzecznik ministra Maciej Babczyński. Obecni mają być także: przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Marian Turski oraz darczyńca muzeum Zygmunt Rolat.

"Pomnik powstania w getcie warszawskim jest miejscem pamięci i refleksji na temat tragicznej historii warszawskich Żydów i polskich w ogóle. Naprzeciwko niego stoi nowoczesny, skromny, ale efektowny budynek Muzeum Historii Żydów Polskich, który jest pomyślany jako centrum edukacyjne, pokazujące bogactwo dziejów Żydów na ziemiach polskich. W ten sposób stanowią jedność" - powiedziała Rudzińska.

Jak powiedziała PAP dyrektorka muzeum, prezydent USA najpierw złoży kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta w hołdzie ofiarom Holokaustu, a następnie przejdzie w stronę budynku muzeum. Chociaż ze względów bezpieczeństwa Obama nie zostanie zaproszony do wnętrza budynku, będzie okazja, aby przybliżyć mu zamysł stojący za budową i główne treści, które w muzeum będą prezentowane.

"To będzie muzeum życia a nie śmierci. Nie ma wątpliwości, że sprawy historii pan prezydent zna. Natomiast będziemy chcieli opowiedzieć o tym, że muzeum jest wyrazem odwagi w obecnej dyskusji Polaków na temat tego, jakim chcemy być społeczeństwem. Mierzenie się z historią jest oznaką nowoczesnego obywatelskiego społeczeństwa, jakim my Polacy nie byliśmy przez kilkadziesiąt lat. Ten ogromny fragment historii, jakim była bliskość i powiązanie losów i kultury Polaków i polskich Żydów przywracamy pamięci Polaków" - mówiła Rudzińska.

Nie bez znaczenia jest też, jak podkreśliła, przywrócenie tej pamięci Żydom, którzy Polskę przede wszystkim kojarzą z miejscem zagłady swojego narodu. "Młodzi Żydzi z Izraela są uczeni przede wszystkim tego, że Polska to jest śmierć, a Izrael to jest życie. W innych krajach najczęściej są pod wpływem historii rodzinnych, które są obarczone potworną traumą. Początkiem podróży do Polski młodych Żydów jest zawsze Zagłada. Muzeum przywróci im pamięć o tym, że już w średniowieczu byli w Polsce Żydzi, że to jest największy ośrodek rozwoju kultury aszkenazyjskiej na świecie, że to są setki lat różnych losów i ogromnych dokonań. Przywróci im ogromy kęs pamięci na temat własnej tożsamości" - powiedziała dyrektorka.

Rudzińska dodała, że MHŻP porównuje swoją działalność do działalności amerykańskiej organizacji o nazwie Facing History (ang. mierząc się z historią), która zajmuje się edukacją historyczną i z którą muzeum rozpoczęło niedawno współpracę. "Pan prezydent Obama dobrze zna tę organizację, bo jego żona jest w jej zarządzie. Ta organizacja ma za zadanie pokazać, że historia to jest ciąg wyborów moralnych i w tym sensie historia jest współcześnie bardzo użytecznym narzędziem do poznawania siebie i rozpoznawania życia. Podobnie jest z naszym muzeum. Uważamy, że historia jest w gruncie rzeczy nauką moralności" - wyjaśniła Rudzińska.

Według niej, Barack Obama przy pomniku i muzeum spędzić może ok. pół godziny.

Muzeum Historii Żydów Polskich powstaje naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta. Zgodnie z projektem fińskiego architekta Rainera Mahlamakiego będzie miało ponad 12 tys. mkw., z czego blisko 5 tys. mkw. zajmie wystawa główna i czasowe. Ekspozycja powstającego Muzeum podzielona ma być na osiem galerii dokumentujących różne etapy tysiącletniej wspólnej historii Polaków i Żydów. Na razie nadano im robocze tytuły: "Pierwsze spotkanie", "Paradisum Judeorum", "Miasteczko", "Wyzwania nowoczesności", "Ulica II Rzeczpospolitej", "Zagłada", "Po wojnie" i "Legacy-Dziedzictwo".

Liczbę zwiedzających szacuje się na minimum 250 tys. rocznie. Zakończenie budowy planowane jest na jesień 2012 r., a jego uroczyste otwarcie ma się odbyć wiosną 2013 r.(PAP)

ula/ agz/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)