Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dyrygent Stanisław Skrowaczewski kończy 90 lat

0
Podziel się:

Stanisław Skrowaczewski - polski dyrygent światowej sławy - w czwartek
kończy 90 lat. Ten pochodzący ze Lwowa artysta jest ceniony za interpretacje muzyki Antona
Brucknera. Zajmuje się także komponowaniem.

Stanisław Skrowaczewski - polski dyrygent światowej sławy - w czwartek kończy 90 lat. Ten pochodzący ze Lwowa artysta jest ceniony za interpretacje muzyki Antona Brucknera. Zajmuje się także komponowaniem.

Swój ostatni utwór "Music for Winds" Skrowaczewski napisał na zamówienie Minnesota Orchestra. W 2009 r. wykonanie utworu uświetniło obchody stulecia orkiestry.

Za interpretacje utworów Brucknera był wielokrotnie nagradzany. Za interpretacje jego symfonii dyrygent otrzymał Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego. W 2002 r. cykl jedenastu symfonii Brucknera zarejestrowany dla Arte Nova przez Saarlaendischer Rundfunk Orchestra pod batutą Skrowaczewskiego nagrodzono w Cannes jako najlepsze nagranie muzyki symfonicznej XVIII i XIX w. Z kolei w zeszłym roku został uhonorowany przez Bruckner Society in America orderem "Medal of Honor".

Skrowaczewski jest ceniony także za interpretacje kompozycji Johannesa Brahmsa i Dymitra Szostakowicza.

W związku ze tegorocznym jubileuszem Skrowaczewski wystąpił na zakończenie sezonu 2012/13 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Artysta był związany z tą placówką jako stały dyrygent w latach 1956-59.

Dyrygent i kompozytor w młodości dobrze zapowiadał się także jako pianista. Jego karierę pianistyczną przekreśliła kontuzja obu dłoni, jakiej doznał w czasie walk o wyzwolenie Lwowa spod okupacji niemieckiej. Po II wojnie światowej zamieszkał w Krakowie.

Stanisław Skrowaczewski urodził się 3 października 1923 r. we Lwowie. Naukę gry na fortepianie i skrzypcach rozpoczął jako czterolatek. W wieku siedmiu lat skomponował pierwszy utwór symfoniczny, w wieku jedenastu lat dał pierwszy recital fortepianowy. Grał i dyrygował III Koncertem fortepianowym Beethovena w wieku trzynastu lat.

Po wojnie skupił się na kompozycji i dyrygenturze, które studiował pod kierunkiem Waleriana Bierdiajewa i Romana Palestry w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Kompozycję studiował także w Paryżu u Nadii Boulanger. Podczas pobytu we Francji uczestniczył w założeniu awangardowej grupy Zodiaque.

W 1946 r. został dyrygentem Filharmonii Wrocławskiej. Trzy lata później stanął na czele Filharmonii Śląskiej w Katowicach, w latach 1954-56 został szefem Filharmonii Krakowskiej.

W 1956 r. wygrał międzynarodowy konkurs dyrygencki w Rzymie, po czym zadebiutował w Stanach Zjednoczonych z Cleveland Orchestra. Skrowaczewski pozostał w USA dyrygując amerykańskimi orkiestrami, w 1960 r. został dyrektorem artystycznym Minneapolis Symphony Orchestra (od 1970 r. Minnesota Orchestra), pełnił tę funkcję przez następne 19 lat.

W latach 1984-1991 był głównym dyrygentem Halle Orchestra w Manchester, z którą koncertował na całym świecie.

Skrowaczewski pozostaje do dziś związany z Minnesota Orchestra, piastuje także funkcję głównego gościnnego dyrygenta Saarlaendischer Rundfunk Orchestra i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. (PAP)

mce/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)