Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dyskusja o nowoczesnych formach upowszechniania historii

0
Podziel się:

Przedstawianie polskiej historii w "jaśniejszy i bardziej pozytywny sposób"
to, zdaniem uczestników dyskusji, która odbyła się we wtorek w Warszawie, jedno z najważniejszych
zadań nowoczesnych form upowszechniania historii.

Przedstawianie polskiej historii w "jaśniejszy i bardziej pozytywny sposób" to, zdaniem uczestników dyskusji, która odbyła się we wtorek w Warszawie, jedno z najważniejszych zadań nowoczesnych form upowszechniania historii.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się członkowie wyprawy Long Walk Plus Expedition, którzy od maja do listopada ub. r. odbyli liczącą 8 tys. km wyprawę - pieszą, rowerową, konną z Jakucka do Kalkuty szlakiem siedmiu więźniów, dowodzonych przez Polaka Witolda Glińskiego, którzy na początku lat. 40 XX w. uciekli z sowieckiego łagru. Książka opisująca historię tej ucieczki już w latach 50. stała się bestsellerem na Zachodzie, a obecnie czeka na premierę oparty na jej kanwie film Petera Weira "Niepokonani".

"Udział w tej wyprawie był dla nas rodzajem hołdu oddanego tamtym wspaniałym ludziom oraz sposobem na przekazanie w mniej typowy sposób wiedzy o tych niezwykłych bohaterach nie tylko naszej historii. W siedmioosobowej grupie uciekinierów znaleźli się bowiem obok trzech Polaków także Litwin, Łotysz, Jugosłowianin i Amerykanin. Mamy nadzieję, że nasza wyprawa oraz publikacja i wystawa, jakie na jej podstawie powstały przybliżą ten pozytywny, niejako +zwycięski+ aspekt naszych losów, a poprzez skupienie się na konkretnych jednostkach staną się bardziej czytelne także dla młodych ludzi" - opowiadał uczestnik wyprawy Tomek Grzywaczewski.

Z koniecznością skupiania się na bardziej jasnych i pozytywnych stronach oraz wydarzeniach polskiej historii zgodził się także Piotr Łojek, członek zespołu Elektryczne Gitary, który wydał płytę "Historia" z piosenkami poświęconymi znaczącym wydarzeniom naszej historii. "Poprzez piosenki pt. +Dywizjon 303+, +Był NZS+ oraz o zwycięskiej dla Polaków bitwie pod Kłuszynem pragnęliśmy przekazać, choćby w zarysie, wiedzę o tych ważnych dla nas wydarzeniach" - powiedział Łojek.

Historię powstania i działalności Niezależnego Zrzeszenia Studentów przybliżył także w ramach koncertu z okazji 30-lecia NZS jego współorganizator Hirek Wrona. "Na koncercie, który odbył się w ubiegłym roku w Krakowie wystąpili artyści na początku lat 80. czynnie zaangażowani w działalność NZS tacy jak prowadzący Jarosław Gugała i Filip Łobodziński czy lider Elektrycznych Gitar Kuba Sienkiewicz. Koncert cieszył się sporym zainteresowaniem i wydaje się, że taka forma upowszechniania wiedzy o wydarzeniach z naszej historii, popularyzowanie jej poprzez wydarzenia kulturalne naprawdę się sprawdza" - zaznaczył Wrona.

Zwolennikiem takiej metody przekazu wiedzy historycznej jest również Łukasz L.U.C Rostkowski, raper i kompozytor, autor albumu "39/89 Zrozumieć Polskę" i koncertu "Pamiętam Katyń 1940". "Patrząc na sposób naszego podejścia do historii wydajemy się narodem z pewną traumą i problemem na tym tle, któremu w spojrzeniu na swoje losy jest przede wszystkim potrzebna normalność i pozytywne podejście. Mamy chyba także pewne kompleksy na tym polu i dopiero uznanie z zewnątrz sprawia, że doceniamy wagę wydarzeń z naszej historii. A myślę, że powinniśmy potrafić ją cenić i propagować sami z siebie, ponieważ jest jednym z naszych najlepszych towarów eksportowych" - podsumował Rostkowski.

Dyskusję w stołecznym Kinie Kultura zorganizowało Narodowe Centrum Kultury. (PAP)

akn/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)