Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Działania IPN w związku z 70. rocznicą Zbrodni Katyńskiej

0
Podziel się:

"Zbrodnia Katyńska - w kręgu prawdy i kłamstwa" - to najnowsza publikacja
IPN wydana w związku z 70. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. IPN przygotował ponadto pakiety edukacyjne
dla szkół, wystawy i konferencje popularnonaukowe oraz Marsze Katyńskie w całej Polsce.

"Zbrodnia Katyńska - w kręgu prawdy i kłamstwa" - to najnowsza publikacja IPN wydana w związku z 70. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. IPN przygotował ponadto pakiety edukacyjne dla szkół, wystawy i konferencje popularnonaukowe oraz Marsze Katyńskie w całej Polsce.

"IPN podjął działania w kilku obszarach, przede wszystkim jednak staraliśmy się dokonać naukowego podsumowania badań katyńskich" - powiedział we wtorek prezes IPN Janusz Kurtyka, prezentując publikację "Zbrodnia Katyńska - w kręgu prawdy i kłamstwa" pod naukową redakcją Sławomira Kalbarczyka.

Kurtyka poinformował, że publikacja IPN trafiła do kancelarii premiera Donalda Tuska i kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Mamy nadzieję, że w toku ważnych działań premier i prezydent znajdą czas, aby posłużyć się tą książką w swoich rozmowach w interesie państwa polskiego" - powiedział prezes IPN.

"Zbrodnia Katyńska - w kręgu prawdy i kłamstwa" - jak mówił Kurtyka - zawiera to, co aktualnie wiemy na temat Zbrodni Katyńskiej, a także opracowania tych obszarów badawczych, które do tej pory były "słabo eksplorowane".

Wśród "szczególnie ważnych artykułów" prezes IPN wymienił m.in. opracowania prokuratorów IPN: Dariusza Gabrela ("Historia postępowań w sprawie Zbrodni Katyńskiej"), Małgorzaty Kuźniar-Ploty ("Kwalifikacja prawna Zbrodni Katyńskiej - wybrane zagadnienia") oraz prof. Witolda Kuleszy ("Zbrodnia Katyńska jako akt ludobójstwa - geneza pojęcia").

W książce ponadto będzie można przeczytać szereg artykułów historyków m.in. dr. Witolda Wasilewskiego ("Kłamstwo Katyńskie - narodziny i trwanie" i "Kongres USA wobec Zbrodni Katyńskiej - 1951-1952") i prof. Tadeusza Wolsza, związanego z Instytutem Nauk Historycznych PAN, który opisał sprawę wyjaśnienia Zbrodni Katyńskiej w działalności polskiej emigracji politycznej w Wielkiej Brytanii w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Prezes IPN zwrócił uwagę także na tekst, którego autorem jest Przemysław Gasztold-Seń, o represjach aparatu PRL wobec osób kwestionujących sowiecką wersję zbrodni, wskazującą, że mordu na polskich jeńcach dokonali Niemcy. "Głoszenie prawdy o Katyniu było okazją dla bezpieki do rozpracowywania osób, którzy tę prawdę głosili" - przypomniał Kurtyka.

Podsumowując publikację, w której znalazło się także wiele nieznanych do tej pory archiwalnych dokumentów przekazanych IPN przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, Kurtyka zaznaczył, że książkę tę można uznać za "duże wydarzenie naukowe".

IPN przygotował także tzw. teki edukacyjne dotyczące Zbrodni Katyńskiej, które Instytut przekaże ok. 5 tys. szkół ponadgimnazjalnych. "W tece mamy m.in. książkę dla ucznia, z której można się zapoznać z podstawowymi faktami, poznać biogramy zarówno ofiar Zbrodni Katyńskiej, jak i tych, którzy później walczyli o prawdę o Katyniu, słownik podstawowych pojęć (...), scenariusze lekcji dla nauczycieli, fotografie, a także mapy ilustrujące geografię Zbrodni Katyńskiej oraz przedstawiające inwazję sowiecką z 17 września 1939 r." - powiedział dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN dr Łukasz Kamiński. "Chcemy, by ta teka stała się przydatnym materiałem do poprowadzenia lekcji" - podkreślił.

Wśród innych ważnych inicjatyw IPN Kamiński wymienił m.in. nowy numer Biuletynu IPN w całości poświęcony Zbrodni Katyńskiej z dodatkiem w postaci filmu na DVD pt. "Zbrodnia bez kary", przegląd filmów dokumentalnych "Echa Katynia" (odbędzie się w dniach 12-16 kwietnia) połączony z warsztatami dla młodzieży oraz przygotowany wspólnie z warszawskim Teatrem Kamienica "Apel Katyński", czyli wieczór upamiętniający 70. rocznicę mordu NKWD na polskich jeńcach, według scenariusza i w wykonaniu Justyny Sieńczyłło i Emiliana Kamińskiego.

Ponadto, w dniach 12-13 kwietnia w wielu miastach w Polsce m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Rzeszowie odbędą się Marsze Katyńskie, podczas których IPN planuje rozdawać broszury informacyjne o Katyniu i "guziki katyńskie" będące replikami guzików z mundurów oficerów zamordowanych w Katyniu.

Odbędą się także konferencje popularnonaukowe, a także zaprezentowane zostaną liczne ekspozycje, m.in. wystawa "Materiały katyńskie z archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie", gdzie będzie można obejrzeć oryginalne pamiątki wyjęte z dołów katyńskich i przekazane do kurii w 1944 r.(PAP)

nno/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)