Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Działoszyński: winny jest zawsze sprawca przemocy

0
Podziel się

W sytuacji przemocy domowej winny jest zawsze sprawca; interwencja sąsiadów
nie może być postrzegana jako donosicielstwo, zwykły telefon na policję może uratować życie -
przekonuje Komendant Główny Policji Krzysztof Działoszyński.

bEqHykjp

W sytuacji przemocy domowej winny jest zawsze sprawca; interwencja sąsiadów nie może być postrzegana jako donosicielstwo, zwykły telefon na policję może uratować życie - przekonuje Komendant Główny Policji Krzysztof Działoszyński.

Wtorek to drugi dzień międzynarodowej akcji 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet. W tym roku Biuro Pełnomocniczki Rządu do Spraw Równego Traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz w czasie akcji przybliża pracę osób, które w ramach swoich codziennych służbowych obowiązków zwalczają przemoc w rodzinie i ze względu na płeć.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie pełnomocniczki Komendant Główny Policji przekonuje, że znęcanie się nad żoną we własnym domu nie jest wyłącznie prywatą kwestią i zachęca, by dzwonić na policję, gdy u sąsiadów dochodzi do przemocy.

bEqHykjr

"Jako aktualny szef polskiej policji i jej wieloletni funkcjonariusz mogę śmiało powiedzieć, że w obszarze walki z przemocą domową, w tym towarzyszącą jej przemocą seksualną oraz zadawaniem innych cierpień, zrobiono bardzo wiele. Porównując sytuację dzisiejszą z tą z przed wielu lat, można powiedzieć, że ukształtował się konkretny system pomocy ofiarom oparty na prawie, instytucjach i licznych organizacjach oraz stowarzyszeniach" - pisze Działoszyński.

Przyznaje, że system nie jest doskonały, ale zwraca uwagę na fakt, że przemoc domowa wobec kobiet i dzieci to efekt tzw. czterech ścian i winny jest zawsze sprawca, a nie system. "Interwencja sąsiadów nie może być postrzegana jako donosicielstwo. Zwykły telefon na policję może po prostu uratować życie" - podkreśla Działoszyński.

Wskazuje, że obecny model pomocy skoncentrowany jest na ofiarach - zaczęto ich słuchać, a nie traktować je wyłącznie w kategoriach numeru kolejnej sprawy karnej. Jego zdaniem ważne jest również, by wypracowywać dalsze skuteczne metody pracy zarówno z ofiarą, jak też sprawcą.

"Z punktu widzenia prewencji kryminalnej wydaje się ważne to, by podobnie jak przy innych patologiach społecznych poświęcić wiele wysiłku, by sprawca zrozumiał swoje zachowanie i więcej nie dopuszczał się takich czynów. Jest to wielka rola koleżanek i kolegów ze służby więziennej, ale ważne jest również to by, w ramach środków wolnościowych kierować częściej sprawców przemocy wobec kobiet na różne formy terapii" - uważa Działoszyński.

bEqHykjx

"Dla mnie najważniejsza wydaje się widoczna przemiana sfery świadomościowej pokazująca, że winnym zgwałcenia kobiety, która +wracała z pracy w krótkiej spódnicy nocą przez niedoświetlony park+, zawsze jest sprawca. Pytania takie jak np. w co poszkodowana była ubrana pomija się podczas jej przesłuchania - to nie strój jest winien gwałtu tylko sprawca. Radzenie potencjalnym ofiarom jak mają unikać sytuacji niebezpiecznych, nie w każdym przypadku musi opierać się na +straszeniu+ przestępcami" - pisze szef policji.

Jego zdaniem trzeba poszukiwać skutecznych sposobów dotarcia do sprawców, pokazując im na konkretnych mechanizmach, że znęcanie się nad żoną we własnym domu nie jest wyłącznie prywatą kwestią. "Konsekwencje muszą być szybkie i stanowcze, a ofiara musi uzyskiwać wsparcie Państwa i jego funkcjonariuszy" - dodaje.

Akcja 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet trwa od 25 listopada do 10 grudnia. 25 listopada to Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet; upamiętnia on zamordowanie działaczek na rzecz praw człowieka, sióstr Mirabal, w 1960 r. w Republice Dominikany. Zakończenie kampanii 10 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, ma zwracać uwagę na fakt, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem praw człowieka.

Organizacje kobiece szacują, że w Polsce ofiarami przemocy fizycznej i seksualnej pada rocznie ok. 200 tys. kobiet, a 150 zostaje zamordowanych w wyniku tzw. nieporozumień domowych. (PAP)

bEqHykjy

akw/ pz/ jbr/

bEqHykjS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)