Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziecięca Orkiestra Onkologiczna nagrywa trzecią płytę

0
Podziel się:

Nagranie trzeciej płyty Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej rozpoczęły w
piątek w Katowicach chorujące na nowotwory dzieci , ich rodzice i personel oddziałów
onkologicznych. Towarzyszą im gwiazdy: Renata Przemyk, Artur Andrus i zespół Raz Dwa Trzy.

Nagranie trzeciej płyty Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej rozpoczęły w piątek w Katowicach chorujące na nowotwory dzieci , ich rodzice i personel oddziałów onkologicznych. Towarzyszą im gwiazdy: Renata Przemyk, Artur Andrus i zespół Raz Dwa Trzy.

Płyta "Pasja życia" ukaże się w nakładzie 5 tys. egzemplarzy, a jej premiera odbędzie się podczas dorocznego koncertu organizującej całe przedsięwzięcie Fundacji Iskierka. Koncert odbędzie się 1 grudnia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Sesja trwa 3 dni, każdego dnia z inną gwiazdą. Nagranie z Renatą Przemyk dzieci rozpoczęły od zaśpiewania piosenki o zielonym słoniu. "Zaśpiewaliście czysto, ale z kartki. Nikt się nie nauczył tekstu, choć taka była umowa. Przez to nie ma w tym energii" - zwrócił im uwagę dyrektor artystyczny projektu prof. Piotr Sutt. Dzieci obiecały, że na jutrzejszą sesję będą znały tekst na pamięć.

"Sama nie jestem profesjonalnym muzykiem, tylko samoukiem. Najlepszą szkołą jest doświadczenie, scena, pozbycie się strachu, barier, rzucanie się na głęboką wodę. Dzieci są idealne do takich przedsięwzięć, bo tych barier nie stwarzają, to my, dorośli je stwarzamy" - powiedziała Renata Przemyk.

"Chodzi o to, żeby przeżyć coś fajnego, być razem, pośpiewać. Śpiewanie, granie, taniec, to jest tak przyjemne fizyczne przeżycie i tak się w tym można zapamiętać czy zapomnieć, że to jest radość, którą należy czerpać w każdej możliwej chwili i nie dać jej sobie zabrać" - dodała.

Na płycie znajdą się po trzy utwory każdego artysty. W przypadku Renaty Przemyk będą to: "Kochana", "Jakby nie miało być" i "Mały poeto". Podczas poprzedniego koncertu pierwszą z tych piosenek zaśpiewała z nią w duecie 13-letnia Natalia Pichnor, chorująca na białaczkę.

"Byłam tak zestresowana, bo z taką gwiazdą obok mnie, ale było naprawdę super. Piosenkarką jednak nie chcę być. Śpiew to moja pasja, hobby, robię to w wolnym momencie, ale przyszłość wiążę z architekturą" - powiedziała PAP.

Na płycie znajdą się też m.in. utwory muzyki klasycznej, meksykańskiego marimbofonisty Javiera Nandayapy, "Cieszyńska" i "Dam ci ptaszka" Artura Andrusa, czy "Jutro możemy być szczęśliwi" Raz Dwa Trzy. Ten zespół przygotował utwór specjalnie na płytę. Podczas wakacji Fundacja Iskierka prosiła dzieci, by napisały na kartce swoje skojarzenia ze słowem nadzieja. Kartki przekazano liderowi zespołu Adamowi Nowakowi, na ich bazie powstała nowa piosenka.

Wszystkie te utwory zabrzmią podczas zabrzańskiego koncertu w nietypowych aranżacjach - na dziecięcą orkiestrę perkusyjną i dwa chóry - dziennikarzy i policjantów. "Bitwę na głosy" między nimi poprowadzi Szymon Majewski.

Całkowity dochód ze sprzedaży płyty i koncertu będzie przeznaczony na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. "Kiedy nagrywaliśmy poprzednią płytę, jeden z utworów znalazł się na liście radiowej Trójki. To była sensacja, śmialiśmy kibicowaliśmy sobie. Emocje, jakie wokół tego były na oddziałach, były niesamowite, wszyscy tym żyli, pytali się: +oddałaś głos?+ To są takie momenty, kiedy jest cel wspólny, który łączy, i on jest odskocznią dla wszystkich" - powiedziała prezes Fundacji Iskierka Jolanta Czernicka - Siwecka. (PAP)

lun/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)