Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzieła Jacka Malczewskiego w muzeum w Suchej Beskidzkiej

0
Podziel się:

Ekspozycję malarstwa i rysunku Jacka Malczewskiego można oglądać od
niedzieli w muzeum miejskim w zamku w Suchej Beskidzkiej (Małopolskie) - poinformowała szefowa
placówki Barbara Woźniak.

Ekspozycję malarstwa i rysunku Jacka Malczewskiego można oglądać od niedzieli w muzeum miejskim w zamku w Suchej Beskidzkiej (Małopolskie) - poinformowała szefowa placówki Barbara Woźniak.

"Wśród eksponowanych dzieł można zobaczyć między innymi: Portret narzeczonej (1887), Satyra i Modelkę (1913), Chimerę (1905), studium do obrazu Śmierć Elenai oraz portrety - Pawła Radeckiego (1913), Feliksa Konopki (1923), Ireny Solskiej (1901) i Marii Grekowej (1906). Są także szkice i obrazy olejne, rysunki oraz dokumenty związane z działalnością Malczewskiego jako pedagoga oraz późniejszego rektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie" - powiedziała Woźniak.

Jak dodała dyrektor muzeum, dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu i krakowskiej ASP.

Wystawa będzie czynna do końca września. "Wystawa malarstwa i rysunku Jacka Malczewskiego jest dla działającego niespełna cztery lata muzeum wydarzeniem o dużej randze, które wpisuje się w cykl wystaw prezentujących sztukę okresu Młodej Polski. W ubiegłym roku zainaugurowała go wystawa malarstwa Wojciecha Weissa i jego żony Aneri" - powiedziała Barbara Woźniak.

Jacek Malczewski (1854-1929) pochodził z Radomia, ale związany był głównie z Krakowem. Charakterystyczny dla jego twórczości był symbolizm. Inspiracji poszukiwał w polskiej historii, tradycji i folklorze, dopełniając prace oryginalnie interpretowanymi motywami mitologicznymi i wątkami biblijnymi. Sięgał także do antycznych źródeł kultury europejskiej oraz do tematyki śmierci przybierającej postać Thanatosa. Ważnym działem jego twórczości były prace związane ze sferą autobiograficzną, rozumianą jako problematyka egzystencjalna oraz zagadnienia dotyczące artystycznego powołania, natury tworzenia i sensu sztuki.(PAP)

szf/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)