Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dzieła włoskich mistrzów malarstwa na wystawie w Gdańsku

0
Podziel się

Obrazy znanych włoskich malarzy - m.in. Antonella Da Messiny, Tycjana i
Veronese - można będzie oglądać od niedzieli na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Dzieła
pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu (Rumunia).

bEiRYICt

*Obrazy znanych włoskich malarzy - m.in. Antonella Da Messiny, Tycjana i Veronese - można będzie oglądać od niedzieli na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Dzieła pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego Brukenthala w Sibiu (Rumunia)
. *

"Wśród eksponowanych 52 dzieł dominują obrazy powstałe w Wenecji i Rzymie od końca XVI do połowy wieku XVIII, w mniejszym stopniu reprezentowani są artyści działający w Neapolu i Mediolanie. Prace te nigdy jeszcze nie były pokazywane w Polsce, rzadko opuszczają placówkę w Sibiu" - poinformowała rzeczniczka Muzeum Narodowego w Gdańsku, Małgorzata Posadzka.

Miłośnicy malarstwa zobaczą w Gdańsku m.in. "Ukrzyżowanie" Antonella Da Messiny.

bEiRYICv

"Ten niewielki obrazek malowany temperą na gruszowej desce ukazuje surową, ascetyczną Golgotę w perspektywicznym ujęciu stosowanym przez malarzy niderlandzkich. Maria, święte niewiasty i Jan lamentują pod krzyżem, szczelnie otuleni w płaszcze załamujące się kaskadowo na sposób jeszcze gotycki" - wyjaśniła Posadzka.

Według rzeczniczki gdańskiego muzeum, "Ecce Homo" Tycjana to z kolei obraz dla zaawansowanych znawców malarstwa. "To nie jest malarska medytacja Tycjana o upokorzeniu króla żydowskiego, to Chrystus medytujący o nas, unikający naszego spojrzenia" - tłumaczyła.

Kuratorka zbiorów sztuki dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, Beata Purc-Stępniak, zaznaczyła, że oprócz dzieł znanych włoskich malarzy na wystawie znajdą się także prace twórców mniejszej rangi. "Spektrum tych artystów pokazuje niewątpliwie gust XVIII-wiecznego odbiorcy malarstwa, w tym wieku bowiem zbierana była ta kolekcja" - oceniła.

Oprócz obrazów włoskich mistrzów w Muzeum Narodowym w Gdańsku otwarta zostanie wystawa prezentująca złotnictwo ze zbiorów Muzeum Brukenthala w Sibiu.

bEiRYICB

"To pierwsza w Polsce szersza prezentacja złotnictwa Siedmiogrodzkiego - zabytków z tego regionu nie ma w zbiorach polskich, nie były też pokazywane na wystawach czasowych. Zakres wystawy obejmuje złotnictwo od XIV do XIX w., przede wszystkim z warsztatów Sibiu oraz innych ośrodków transylwańskich, a także stołowe srebra austriackie i niemieckie, licznie wówczas importowane do Transylwanii" - poinformowała Posadzka.

Na ekspozycji znajdą się 122 obiekty - zarówno sakralne, jak i świeckie. Szczególnie cenna jest liczna grupa wczesnych sreber sakralnych z okresu XIV-XVI w. - kielichy, puszki, monstrancje i krzyże.

Muzeum Narodowe w Sibiu zostało otwarte w 1817 r. Swoje istnienie zawdzięcza jednej z najważniejszych osobowości w historii Siedmiogrodu, kolekcjonerowi sztuki, baronowi Samuelowi von Brukenthalowi, który był gubernatorem prowincji w latach 1777-1787. W Sibiu, ówczesnym Hermannstadt, arystokrata wzniósł pałac, gdzie umieścił swoje zbiory. W testamencie właścicielem swojej kolekcji Brukenthal uczynił miejscowe gimnazjum luterańskie, przekształcone później w placówkę muzealną.

Obie wystawy ze zbiorów w Sibiu - malarstwa i złotnictwa - potrwają do 22 stycznia 2012 r. (PAP)

bEiRYICC

rop/ hes/

bEiRYICW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)