Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzień Jogi dla Białorusi

0
Podziel się:

W sobotę w szkołach jogi w całej Polsce organizowane są specjalne sesje
jogi, z których dochód zostanie przekazany Białorusinom przebywającym w naszym kraju. Organizatorem
akcji "Dzień Jogi dla Białorusi" jest stowarzyszenie Amnesty International (AI).

W sobotę w szkołach jogi w całej Polsce organizowane są specjalne sesje jogi, z których dochód zostanie przekazany Białorusinom przebywającym w naszym kraju. Organizatorem akcji "Dzień Jogi dla Białorusi" jest stowarzyszenie Amnesty International (AI).

Każdy, kto zechce wziąć udział w sesji jogi w wybranej szkole (lista na amnesty.org.pl), będzie mógł zapłacić kwotę, którą uzna za stosowną.

"Białoruscy opozycjoniści powtarzają, że moralne i materialne wsparcie jest dla nich obecnie bardzo ważne. Dlatego każda złotówka zebrana podczas +Dnia Jogi dla Białorusi+ będzie miała ogromne znaczenie" - podkreśliła Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska.

Wielu białoruskich działaczy i działaczek wyjechało właśnie do Polski, uchodząc przed represjami, które władze Białorusi zastosowały wobec opozycji po wyborach i demonstracji z 19 grudnia 2010 roku. Zatrzymano wówczas ponad 700 osób; większość została zwolniona po odbyciu kary administracyjnej. Ok. 30 osób, najważniejsi politycy, kandydaci na prezydenta, aktywiści i dziennikarze są w dalszym ciągu przetrzymywani.

"Ci ludzie nie mogą wrócić na Białoruś, gdzie zostawili cały swój dobytek. W Polsce muszą jakoś żyć i funkcjonować, ale także chcą kontynuować swoje działania na rzecz Białorusi" - powiedziała PAP rzecznik prasowy AI, Aleksandra Minkiewicz.

Wśród beneficjentów kampanii są m.in. Zmicier Barodko, który był mężem zaufania kandydata na prezydenta Andreja Sannikau, oraz Lidia Czestowa, Marja Kasjanna, Wiktor Nowicki i Maxim - działacze kampanii "Europejska Białoruś".

W sobotę w ramach akcji będą odbywać się zajęcia jogi zarówno dla początkujących, jak i bardzo zaawansowanych. Celem AI jest nie tylko wsparcie Białorusinów, ale także zachęcenie wszystkich do tej formy aktywności. Niektóre szkoły organizują tego dnia też specjalne sesje dla dzieci.

"Można zarówno zrobić coś dla siebie - bo jak wiadomo wykonywanie asan ma bardzo pozytywny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale także psychikę - a przy okazji wesprzeć działaczy białoruskich. Joga to czas refleksji i zastanowienia się nad samym sobą" - powiedziała Aleksandra Minkiewicz.

To nie pierwszy raz, gdy Amnesty International włącza do swoich działań elementy jogi.

"Akcję organizujemy po raz czwarty. Przez trzy lata braliśmy udział w światowym dniu jogi na rzecz praw człowieka. W tym roku postanowiliśmy sami zorganizować akcję i skupić się na Białorusi, która jest dla nas ogromnie ważna. Białoruś jest naszym najbliższym sąsiadem. Dla nas bardzo pozytywnym sygnałem jest to, że zgłaszały się nie tylko szkoły z większych miast jak Warszawa, ale praktycznie z całej Polski" - zaznaczyła Minkiewicz.

Szkoły jogi bardzo chętnie zaangażowały się w projekt.

"Jeśli pojawia się szansa zrobienia czegoś dobrego i sensownego - korzystam z niej. Jeśli kilka lub kilkadziesiąt osób medytuje wspólnie w intencji pomocy potrzebującym na Białorusi, jest to forma wsparcia duchowego" - powiedziała PAP Bodzia Matulaniec z gdańskiej szkoły JogaBo.

"To cenna, charytatywna akcja. Jako jogini, osoby praktykujące jogę, staramy się postępować etycznie, więc wspierać te działania, które są etyczne i dobre dla innych" - zaznaczyła Agnieszka Wandziel z Centrum Jogi w Jeleniej Górze.

Szkoły, które biorą udział w akcji, zrezygnowały z wynagrodzenia.(PAP)

Jagoda Mytych

jmy/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)