Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dzień Niepodległości. Prezydent apeluje do Polaków

0
Podziel się:

Mam nadzieję, że będą jakieś efekty zszywania tego, co prują partie - podkreślił Bronisław Komorowski.

Dzień Niepodległości. Prezydent apeluje do Polaków
(prezydent.pl/GFDL)
bEEsklbF

Nie tylko 11 listopada musimy uczyć się akceptowania odmienności w poglądach, w stylu uprawiania polityki, sposobie zachowywania się, jednocześnie nie możemy zmarnować potrzeby działania na rzecz wspólnoty - uważa Bronisław Komorowski.

_ - Dziś zjawisko dzielenia społeczeństwa zgodnie z interesami i potrzebami partii politycznych jest zjawiskiem stale występującym w demokracji. To jest jakby wpisane w demokrację, wpisane w działalność partyjną _ - powiedział prezydent dzisiaj rano w radiowej Jedynce.

Jednocześnie, jak dodał, _ są potrzebne działania idące w drugą stronę - budowanie wspólnoty ponad podziałami partyjnymi _. _ - Stąd moje usiłowania, moje działania. Mam nadzieję, że będą jakieś efekty zszywania tego, co prują partie. Prują po szwach różnic ideowych, różnic programowych, różnic w emocjach odczuwanych przez wspierających te partie wyborców _ - podkreślił prezydent pytany o swoją wcześniejszą wypowiedź, w której mówił, że stara się _ zszywać to co inni prują _.

bEEsklbH

W niedzielę Komorowski powiedział dziennikarzom w Wierzchosławicach, że Święto Niepodległości w jego przekonaniu powinno _ w stopniu maksymalnie możliwym łączyć ponad normalnymi w demokracji podziałami i konfliktami _. _ - Potrzebny jest proces demokratyczny, gdzie ludzie się dzielą wedle jakichś sympatii, antypatii politycznych, wedle poglądów, ale i są potrzebne chwile, kiedy buduje się wspólnotę narodową, bez której nie ma egzystencji, nie ma przyszłości. Staram się więc na miarę moich możliwości zszywać to, co inni prują _ - podkreślił prezydent.

Komorowski w radiowej Jedynce dodał, że nie tylko 11 listopada musimy uczyć się akceptowania odmienności w poglądach, odmienności w stylu uprawiania polityki, sposobie zachowywania się. _ - Jednocześnie nie można odpuścić, nie można zmarnować potrzeby działania na rzecz wspólnoty szanowania ludzi o różnych poglądach, różnych sympatiach i antypatiach _ - zaznaczył.

Prezydent w dniu Święta Niepodległości nawiązał do zaplanowanych z tej okazji demonstracji. Jego zdaniem wielość manifestacji nie jest zła, jeśli nie dochodzi do awantur, do konfrontacji na ulicach.

_ - Każdy ma prawo obchodzić rocznicę niepodległości, jak mu w sercu gra. Ja proponuję, by robić to razem. Będę się cieszył z każdej osoby, która mając nieco inne poglądy niż ja, ale chce w tym momencie zaznaczyć przynależność do wspólnoty narodowej obejmującej i narodowców, i socjalistów, i liberałów i etatystów, wszystkich, którzy w Polsce funkcjonują _ - powiedział Komorowski.

bEEsklbN

Podkreślił, że dziś niepodległość wymaga nie tylko szacunku, ale przede wszystkim mądrego zagospodarowania, bo wolność nie jest dana raz na zawsze. _ - Jak coś jest dane, to się tego nie szanuje, a jak jest wywalczone, szanować się powinno i powinno się umacniać. Dzisiaj niepodległość wymaga szacunku, ale przede wszystkim mądrego zagospodarowania tej wolności; mądrego i odważnego jej umacniania, zabezpieczania, a to można zrobić tylko ciężką pracą _ - zaznaczył.

W poniedziałek w całym kraju obchodzone będzie Święto Niepodległości. Oficjalne uroczystości w Warszawie rozpoczną się rano od mszy za ojczyznę z udziałem prezydenta. W południe odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele najwyższych polskich władz.

Po zakończeniu uroczystości z pl. Piłsudskiego Traktem Królewskim przejdzie marsz _ Razem dla Niepodległej _, który ma uhonorować pamięć zasłużonych dla niepodległości, w tym powstańców styczniowych. Środowiska narodowe uczczą święto 11 listopada m.in. _ Marszem Niepodległości _.

Czytaj więcej w Money.pl

bEEsklbO
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/147/m287891.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/swieto;niepodleglosci;prezydent;pod;pomnikiem;jozefa;pilsudskiego,180,0,1418676.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezydent pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/236/m134892.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;bronislaw;komorowski;spotkal;sie;z;jerzym;buzkiem,126,0,1399678.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezydent dyskutuje o zmianach w OFE
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/179/m257715.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sondaz;tns;polska;72;proc;zle;o;rzadzie;51;proc;dobrze;o;prezydencie,43,0,1385003.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Fatalna ocena pracy rządu. Zobacz sondaż
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/54/m215350.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bronislaw;komorowski;na;temat;polskiej;wsi,144,0,1382544.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Jesteśmy blisko realizacji marzeń papieża"
bEEsklci
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)