Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzień otwarty u komorników o eksmisjach pod hasłem "Lepiej to wiedzieć"

0
Podziel się:

W większości wypadków dłużnicy, których eksmituje się z mieszkań, nie
wykorzystali wcześniej dostępnych im środków prawnych - ocenia Krajowa Rada Komornicza. W czwartek
komornicy organizują dzień otwarty poświęcony eksmisjom, pod hasłem "Lepiej to wiedzieć".

W większości wypadków dłużnicy, których eksmituje się z mieszkań, nie wykorzystali wcześniej dostępnych im środków prawnych - ocenia Krajowa Rada Komornicza. W czwartek komornicy organizują dzień otwarty poświęcony eksmisjom, pod hasłem "Lepiej to wiedzieć".

Jak mówił prezes KRK Rafał Fronczek, choć eksmisje to zaledwie 0,2 proc. spraw, jakimi zajmują się komornicy, to dla każdego z nich - funkcjonariuszy państwa, wykonujących wyrok sądu - eksmisja jest sprawą szczególną, wymagającą specjalnych predyspozycji psychicznych i zdolności mediatorskich. "Wszyscy komornicy traktują takie sprawy z niezwykłą powagą" - podkreślił.

"Każdy dłużnik przed eksmisją jest wysłuchiwany i jest mu przedstawiana przez komornika sytuacja, w jakiej człowiek ten się znalazł" - podkreślił Fronczek. Według niego właśnie wtedy okazuje się, że większość dłużników nie wykorzystała żadnych środków prawnych do przeciwdziałania eksmisji w czasie procesu sądowego lub też po wyroku - gdy jest taka możliwość, której nie ma już formalnie w toku egzekucji komorniczej.

Z danych prezesa wynika, że rocznie eksmisji jest około 2,5 tysiąca. Ponad jedna trzecia z nich - czyli około tysiąca eksmisji - to takie, w których gmina nie zapewniła dłużnikowi lokalu socjalnego. Wtedy - w myśl przepisów - komornik maksymalnie do 6 miesięcy ma się wstrzymać z eksmisją, aby samorząd wskazał lokal tymczasowy (np. noclegownię) dla eksmitowanego. Prawo mówi też, że eksmisji nie przeprowadza się w okresie od 1 listopada do 31 marca.

W opinii Fronczka, kłopoty wynikają też z rozbieżnych wykładni Kodeksu postępowania cywilnego, będącego podstawą prowadzenia eksmisji. "Jego zapisy w tej części są nieprecyzyjne i tworzą problemy interpretacyjne - różne sądy różnie orzekają" - powiedział przypominając, że Rada zgłaszała w tej materii swoje postulaty.

Aby dotrzeć do społeczeństwa z informacją na temat eksmisji oraz roli komorników w tej procedurze, Krajowa Rada Komornicza organizuje w czwartek w całym kraju Dzień Otwarty pod hasłem "Lepiej to wiedzieć". Komornicy mają opowiadać osobom zainteresowanym o zasadach prowadzenia egzekucji komorniczych.

Będzie można ich spotkać w godzinach od 11 do 18 w ponad 130 kancelariach komorniczych na terenie całego kraju, 11 siedzibach okręgowych izb komorniczych oraz w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie zorganizowano centrum całej akcji. Rzecznik KRK Robert Damski dodał, że zaplanowano też prelekcje komorników w szkołach i wyższych uczelniach poświęcone tym kwestiom.

Wszystkie adresy, pod którymi będzie można skorzystać z porad w ramach Dnia Otwartego: www.lepiejtowiedziec.pl (PAP)

wkt/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)