Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dzień wspomnienia liturgicznego Jana Pawła II

0
Podziel się

W sobotę Kościół po raz pierwszy obchodzi dzień wspomnienia liturgicznego
błogosławionego Jana Pawła II, wyniesionego na ołtarze 1 maja. Wybrana przez Watykan data jest
rocznicą inauguracji pontyfikatu polskiego papieża 22 października 1978 roku.

bDafmGjV

W sobotę Kościół po raz pierwszy obchodzi dzień wspomnienia liturgicznego błogosławionego Jana Pawła II, wyniesionego na ołtarze 1 maja. Wybrana przez Watykan data jest rocznicą inauguracji pontyfikatu polskiego papieża 22 października 1978 roku.

Uroczystości ku czci nowego błogosławionego odbywają się oprócz Polski przede wszystkim w diecezji rzymskiej, gdzie również obowiązuje kult lokalny Jana Pawła II.

Jednak przebieg rzymskich obchodów, dedykowanych papieżowi-Polakowi, musiał zostać zmieniony z powodu wydanego przez władze Wiecznego Miasta zakazu organizowania przez miesiąc wszelkich pochodów i demonstracji w ścisłym centrum. Decyzję tę podjęto w konsekwencji gwałtownych zamieszek 15 października, w jakie przekształciła się demonstracja tzw. oburzonych.

Dlatego wikariat Rzymu odwołał zapowiadaną procesję z Watykanu na Lateran. Zamiast niej na placu przed bazyliką świętego Jana odbędzie się o godzinie 17.00 czuwanie, zorganizowane przez rzymskie duszpasterstwo młodzieży. Następnie o godzinie 19.00 również na Lateranie mszę odprawi papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini.

bDafmGjX

W liście do wiernych kardynał Vallini zaapelował, zwłaszcza do młodzieży, o liczny udział w tych uroczystościach.

Obchodom wspomnienia liturgicznego Jana Pawła II towarzyszy we włoskich mediach dyskusja na temat napływających do Watykanu sygnałów o łaskach uzdrowienia za wstawiennictwem papieża. Gdyby jeden z takich przypadków został uznany przez Watykan - po wnikliwej i skrupulatnej analizie - za cud, wówczas otworzyłaby się droga ku możliwej kanonizacji polskiego papieża w najbliższych latach. Dziennik "Il Messaggero" poinformował o sygnale uzdrowienia w Meksyku. Chodzi według tej rzymskiej gazety o młodą kobietę, u której miało dojść do uzdrowienia ze złośliwego nowotworu gardła.

Wcześniej informowano, że watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych już otrzymała do oceny przypadek domniemanego cudu. Ta informacja nie została jednak oficjalnie potwierdzona.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

bDafmGkd

sw/ cyk/ je/

bDafmGky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)