Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziesięć godzin przesłuchania Zbigniewa Ziobry

0
Podziel się:

W opinii b. ministra, którą wyraził przez przesłuchaniem, jest on osobą najczęściej przesłuchiwaną w kraju w ostatnim 20-leciu.

Dziesięć godzin przesłuchania Zbigniewa Ziobry
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

O*koło 10 godzin składał zeznania Prokuraturze Okręgowej w Zielonej GórzeZbigniew Ziobro. Został tam wezwany w charakterze świadka w śledztwie mającym wyjaśnić czy za rządów PiS służby specjalne bezprawnie podsłuchiwały dziennikarzy i inne osoby. *

Ziobro przyjechał do prokuratury sam, ok. godz. 12.30. Po krótkiej rozmowie z dziennikarzami udał się na przesłuchanie. Zakończył je przed godz. 23.
_ - Jadę ze spokojnym sumieniem i zwycięsko wychodzę z takich konfrontacji. Prawo zawsze jest po mojej stronie. Jako prokurator generalny walczyłem z przestępczością kryminalną i korupcją, w tym też ludzi władzy. Chodziło mi więc o bezpieczeństwo Polaków i uczciwość naszego państwa _ - powiedział PAP po opuszczeniu prokuratury Zbigniew Ziobro.

Dodał, że im więcej przesłuchań, tym większe widzi uznanie wśród Polaków. _ Świadczy o tym mój wynik w wyborach do PE, w który do dziś mi trudno uwierzyć _ - powiedział.

W opinii b. ministra, którą wyraził przez piątkowym przesłuchaniem, jest on osobą najczęściej przesłuchiwaną w kraju w ostatnim 20-leciu.

Jak poinformowano PAP w piątek w prokuraturze, w tym tygodniu do sprawy przesłuchano także jako świadka b. szefa ABW Bogdana Świączkowskiego.

Dwa tygodnie temu, zeznania w Zielonej Górze składał b. premierJarosław Kaczyński. Jego przesłuchanie trwało prawie cztery godziny. Szef PiS wyszedł z prokuratury tylnym wyjściem, unikając spotkania na oczekujących na niego dziennikarzy. Nie rozmawiał z nimi również przed przesłuchaniem.

Wszczęte w 2007 roku śledztwo dotyczy niektórych działań operacyjnych podejmowanych przez służby w latach 2006-2007. Chodzi o podejrzanie bezprawnego zakładania podsłuchów przez różne służby mające uprawnienia do stosowania tych technik operacyjnych, m.in. ABW i policję.
O wyjaśnienie sprawy wystąpili przewodniczący i wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych Sejmu poprzedniej kadencji. O tym, że istniała praktyka podsłuchiwania dziennikarzy przez tajne służby, miał mówić przed sejmową speckomisją b. szef MSWiAJanusz Kaczmarek. Według niego bez zgody sądu podsłuchiwano dziennikarzy i politycznych przeciwników Prawa i Sprawiedliwości.

W ramach tego postępowania prokuratura przesłuchała już wielu świadków. Byli wśród nich Janusz Kaczmarek, który zeznawał kilka razy, b. szef policji Konrad Kornatowski, a także dziennikarze, pracownicy Sejmu i ministerstw oraz funkcjonariusze służb specjalnych i policji. Dotychczas nikt nie usłyszał zarzutów.

Do śledztwa włączono także materiały z doniesienia komendanta głównego policji, zawierające ustalone nieprawidłowości przy stosowaniu technik operacyjnych. Stwierdzono je podczas audytu, który policja przeprowadziła w ABW.

Na razie w tej sprawie nie przedstawiono jeszcze nikomu zarzutów. Jak powiedział w piątek dziennikarzom rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, Kazimierz Rubaszewski, za kilka tygodni powinno być już wiadomo czy postępowanie czeka umorzenie, czy też będą w nim osoby podejrzane.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)