Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziesięć osób uhonorowanych Orderem Uśmiechu

0
Podziel się:

Dziesięć osób - wśród nich pisarka z Azerbejdżanu Aygun Bunyadzada i Litwin
Audrius Rakauskas, autor rodzinnego programu telewizyjnego propagującego wiedzę o historii i
ekologii - zostało nowymi Kawalerami Orderu Uśmiechu.

Dziesięć osób - wśród nich pisarka z Azerbejdżanu Aygun Bunyadzada i Litwin Audrius Rakauskas, autor rodzinnego programu telewizyjnego propagującego wiedzę o historii i ekologii - zostało nowymi Kawalerami Orderu Uśmiechu.

Listę nagrodzonych Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przekazała PAP w piątek. Orderem Uśmiechu nagradzani są od lat ludzie "w sposób szczególny zaangażowani w działalność na rzecz dzieci".

Dziesięć uhonorowanych osób to: Krzysztof Bramorski z Wrocławia, Aygun Bunyadzada z Azerbejdżanu, Jan Bury z Podkarpacia, Marian Chmielewski ze Skierniewic, Elżbieta Drygas z Poznania, Joanna Fabisiak z Warszawy, dr Jolanta Grabowska-Markowska ze Śląska, Audrius Rakauskas z Litwy, Roman Szeląg z Kalisza oraz Jerzy Zgodziński z Zielonej Góry.

Krzysztof Bramorski od pięciu lat organizuje akcje charytatywne na rzecz pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Aygun Bunyadzada z Azerbejdżanu - pisarka, dziennikarka - od 10 lat, jak podkreśliła Kapituła, dedykuje swoją pracę dzieciom.

Jan Bury od 20 lat pracuje na rzecz dzieci. Jest założycielem Fundacji Pomocy Młodzieży "Wzrastanie", opiekującej się ponad 400 dziećmi, oraz twórcą projektu "Podkarpackie Ośrodki Przedszkolne", dzięki któremu 1200 przedszkolaków znalazło miejsce w 83 placówkach.

Marian Chmielewski, jak argumentuje Kapituła Orderu Uśmiechu, "od wielu lat bezinteresownie pracuje z dziećmi utalentowanymi muzycznie, często z biednych rodzin, prowadzi Krajowy Przegląd Orkiestr Dętych".

Elżbieta Drygas to współzałożycielka teatru "Łejery", "pedagog w pełni oddany swoim wychowankom, bezinteresownie dbająca o rozwój ich artystycznych zainteresowań, sprawia, że dzieci czują się radosne i szczęśliwe".

Joanna Fabisiak to założycielka Fundacji "Świat na Tak", skupiającej 8 tys. wolontariuszy, "pomagających nie tylko dzieciom, ale również dorosłym wymagającym wsparcia - starszym, niepełnosprawnym"; organizatorka Szkolnych Klubów Ośmiu i ogólnopolskiego konkursu "Ośmiu wspaniałych", promujących ideę wolontariatu.

Jolanta Grabowska-Markowska, od wielu lat wspierające chore dzieci i ich rodziny, to lekarz pediatra, założycielka Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis w Mysłowicach, ponadto inicjatorka budowy nowego hospicjum w Katowicach-Janowie.

Audrius Rakauskas od 10 lat prowadzi popularny program telewizyjny własnego autorstwa pt. "Encyklopedia Gustawa". Kapituła podkreśla, że "program ten w przystępny i zabawny sposób opowiada dzieciom o historii Litwy, Europy, propaguje ekologię; oglądają go nie tylko dzieci, ale całe rodziny".

Roman Szeląg, "wieloletni społeczny kurator pomagający trudnej młodzieży; oficer Wydziału ds. narkotyków Komendy Miejskiej w Kaliszu, wspiera młodzież zagrożoną nałogiem i już uzależnioną".

Jerzy Zgodziński to z kolei wieloletni i konsekwentny propagator idei Korczaka, założyciel szczepu harcerskiego "Korczakowcy", zastępca przewodniczącego Polskiego Stowarzyszenia im. J. Korczaka.

Na pomysł nadawania Orderu Uśmiechu wpadła w 1968 r. redakcja "Kuriera Polskiego", którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. W 1979 r. sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową.

Order Uśmiechu jest jedynym odznaczeniem przyznawanym wyłącznie na wniosek dzieci. Do tej pory Order otrzymało ponad 900 osób z ponad 40 krajów, m.in.: Ojciec Święty Jan Paweł II, Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Astrid Lindgren, Ewa Szelburg-Zarembina, Marek Kotański, Majka Jeżowska.(PAP)

jp/ hes/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)