Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dziewięć konsorcjów zainteresowanych budową mostu w Toruniu

0
Podziel się

Dziewięć konsorcjów przystąpiło do przetargu na generalnego wykonawcę mostu
przez Wisłę w Toruniu. Rozpiętość cenowa ofert, które otwarto w czwartek, wynosi od prawie 549 mln
zł do ponad 817 mln zł.

bEgAAXeJ

Dziewięć konsorcjów przystąpiło do przetargu na generalnego wykonawcę mostu przez Wisłę w Toruniu. Rozpiętość cenowa ofert, które otwarto w czwartek, wynosi od prawie 549 mln zł do ponad 817 mln zł.

Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum trzech firm, którego liderem jest Strabag sp. z o.o., a najdroższą - konsorcjum pięciu firm z liderem - Hydrobudową Polska SA.

W skład konsorcjów, które chcą budować przeprawę, wchodzą firmy z Austrii, Chin, Czech, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec, Polski, Słowacji i Turcji.

bEgAAXeL

Koszt inwestycji wstępnie szacowano na 879,6 mln zł. Jednak w związku z kryzysem światowym, który dotknął także branżę budowaną, inwestor spodziewał się ofert o około 20 proc. niższych. Spośród złożonych ofert trzy opiewały na kwotę niższą niż 600 min zł, pozostałe mieściły się w przedziale 750-820 mln zł.

Generalny wykonawca mostu ma zostać ogłoszony na początku sierpnia br. Termin podpisania umowy na budowę jest uzależniony od ewentualnych protestów i odwołań; jeżeli takie nie wpłyną, wówczas umowa na budowę mogłaby zostać podpisana 13 września.

Inwestor na budowę mostu wraz z dojazdami będzie miał 32 miesiące.

Toruński samorząd na budowę mostu ma zagwarantowane 327 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałe fundusze pochodzić będą z nadwyżki przychodów miasta oraz z kredytu.

bEgAAXeR

Obecnie w granicach Torunia istnieje tylko jedna przeprawa drogowa przez Wisłę, która przez większość dnia jest zakorkowana. Most w Toruniu to stara pruska konstrukcja, zbudowana w Opaleniu koło Kwidzyna (woj. pomorskie) na potrzeby przeprawy kolejowej i przeniesiona stamtąd w latach 1927-29. (PAP)

rau/ pad/ gma/

bEgAAXfm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)