Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dżihadyści grożą: Uderzymy w serce Francji

0
Podziel się:

Północ Mali od kwietnia 2012 roku okupują islamscy radykałowie.

Dżihadyści grożą: Uderzymy w serce Francji
(PAP/EPA/PHILIPPE WOJAZER)

Dżihadyści z północy Mali, których pozycje są bombardowane przez siły francuskie, ogłosili w poniedziałek, że _ uderzą w serce Francji _. W mieście Gao w niedzielnych nalotach zginęło ponad 60 islamistów - poinformowali mieszkańcy i siły bezpieczeństwa.

_ Francja zaatakowała islam. Uderzymy w serce Francji _ - powiedział jeden z wysokich rangą przedstawicieli Ruchu na rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Zachodniej (MUJAO) Abu Dardar w rozmowie z agencją AFP.

Pytany o to, gdzie będzie się znajdowało to _ serce _, odpowiedział: _ Wszędzie. W Bamako, w Afryce, w Europie _. Odmówił podania liczby dżihadystów zabitych we francuskich atakach. _ Nie mam nic do powiedzenia na ten temat, ale wszyscy mudżahedini, którzy zginęli trafili do raju _ - dodał.

Mieszkaniec Gao, z którym rozmawiała agencja AFP poinformował, że _ w Gao i w bazach w pobliżu tego miasta poniosło śmierć ponad 60 islamistów. W nocy ci, którzy ukrywali się w domach, wyszli, by zabrać ciała towarzyszy _ - powiedział mieszkaniec. _ Zostali zabici podczas spotkania _ - dodał.

Bilans ten potwierdzili inni mieszkańcy i przedstawiciel lokalnych sił bezpieczeństwa. Na prośbę władz Mali od piątku oddziały i lotnictwo francuskie atakują pozycje islamskich rebeliantów. W sobotę połączone siły malijsko-francuskie ostatecznie odbiły z rąk rebeliantów miasto Konna, w regionie granicznym między północą kraju opanowaną przez islamistów, a południem kontrolowanym przez władze państwowe. W niedzielę po raz pierwszy zbombardowano pozycje islamistów w Gao i Kidal na północy kraju.

Północ Mali od kwietnia 2012 roku okupują islamscy radykałowie. Według ekspertów ds. bezpieczeństwa chcą oni na tym obszarze utworzyć własne państwo i przekształcić je w ośrodek ekstremizmu zagrażający sąsiednim krajom. Islamska rebelia opiera się na koalicji trzech ugrupowań: Ansar Dine, Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu oraz MUJAO.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)