Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzikowski : wyjaśnimy przyczyny nieobecności posłów PO na głosowaniach

0
Podziel się:

Władze klubu PO chcą wyjaśnić przyczyny nieobecności części posłów PO na
piątkowych głosowaniach w Sejmie - powiedział PAP wiceszef klubu Waldy Dzikowski. PO chciała
zawiesić subwencjonowanie partii politycznych z budżetu państwa, ale przegrała głosowania w tej
sprawie.

Władze klubu PO chcą wyjaśnić przyczyny nieobecności części posłów PO na piątkowych głosowaniach w Sejmie - powiedział PAP wiceszef klubu Waldy Dzikowski. PO chciała zawiesić subwencjonowanie partii politycznych z budżetu państwa, ale przegrała głosowania w tej sprawie.

"Będziemy na ten temat rozmawiać, bo szkoda głosowań wynikających z absencji" - powiedział PAP Dzikowski. Jak dodał, część nieobecnych posłów była zaangażowana w kampanię samorządową.

Dzikowski zapewnił jednocześnie, że w Senacie PO "z pełna determinacją" będzie zabiegać o ograniczenie finansowania partii z budżetu, albo już od 2011 roku, albo w latach 2012-2013.

W piątkowym głosowaniu Sejm nie ograniczył subwencji budżetowych dla partii politycznych ani w roku 2011, ani w latach 2012-2013. Zamrożona została jedynie waloryzacja partyjnych subwencji.

W pierwszej kolejności posłowie odrzucili poprawkę do nowelizacji ustawy o partiach politycznych klubu Polska Jest Najważniejsza, która zawieszała subwencje dla partii w 2011 roku. Głosowało za nią 211 posłów, 216 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Tę poprawkę poparło 186 posłów PO. 16 przedstawicieli Platformy nie głosowało, w tym minister skarbu Aleksander Grad, Paweł Olszewski, Jarosław Urbaniak i Hanna Zdanowska (kandydatka PO na prezydenta Łodzi).

W kolejnym głosowaniu posłowie przyjęli poprawkę SLD, zgodnie z którą subwencja dla partii nie będzie ograniczona o 50 proc. w latach 2012-2013. Za głosowało 220 posłów, 207 było przeciw, a nikt nie wstrzymał się od głosu. Przeciwko takiej poprawce było 184 posłów PO, 15 - PJN, trzech - DKP, jeden - SdPl i czterech posłów niezrzeszonych. Poparło ją 143 posłów PiS, 42 posłów SLD, 29 posłów PSL, dwóch posłów SdPl i czterech posłów niezrzeszonych. W związku z przyjęciem poprawki Sojuszu nie była głosowana już poprawka autorstwa PO, która zawieszała subwencje budżetowe dla partii w latach 2012-2013.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w Senacie PO będzie chciała przywrócić rozwiązania ustawowe, które radykalnie ograniczą finansowanie partii politycznych.

"Jeśli będzie gotowość do rzetelnego kompromisu, ale ten kompromis musi oznaczać radykalne zmniejszenie pieniędzy dla partii politycznych, to jestem gotów poprzez Senat taki kompromis przeprowadzić" - zadeklarował szef rządu.(PAP)

laz/ la/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)