Notowania

mswia
29.04.2010 17:34

Dzikowski: Trwają prace nad podziałem MSWiA

Wiceszef Platformy zapowiada konsultacje projektu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(waldydzikowski.pl)

Wiceszef PO poinformował, że MSWiA trwają wewnętrzne prace nad projektem rozdzieleniem ministerstwa na resort tzw. siłowy i administracji publicznej.

O takim pomyśle napisał w czwartek _ Dziennik Gazeta Prawna _. Według projektu za bezpieczeństwo państwa, konstytucyjnie odpowiadałby minister spraw wewnętrznych; mają mu podlegać Policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna, a także BOR i ABW, które teraz są w gestii premiera. Wojewodowie i administracja państwowa miałaby podlegać premierowi.

Dzikowski przypomina, że pomysł rozdzielenia MSWiA na resort tzw. siłowy i administracji publicznej pojawił się już w programie wyborczym Platformy Obywatelskiej.

Poinformował, że projekt jest na razie w fazie wstępnej, w fazie początkowej obróbki, a pilotuje go sekretarz stanu w MSWiA Tomasz Siemoniak.

_ - Projekt jest w fazie głębokiej analizy. Ale już teraz można powiedzieć, że resorty: tzw. siłowy i administracji, to kompletnie dwa różne zakresy kompetencji. Wydaje się, że bardziej czytelny i klarowny obraz dla MSWiA byłby taki: powstanie ministerstwa spraw wewnętrznych - które zajmowałoby się formacjami czuwającymi nad porządkiem publicznym i powstanie drugiego ministerstwa - administracji _ - powiedział Dzikowski.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jako resort działa od 1997 roku.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski mówi, że pomysł rozdzielenia MSWiA nigdy nie wyszedł poza opracowania eksperckie, a w MSWiA pracuje nad nim zespół zajmujący się usprawnianiem administracji państwowej.

_ - Dopiero gdy ten projekt się skonkretyzuje, gdy przejdzie do etapu rozmów koalicyjnych, podejmiemy decyzję w tej sprawie _ - zastrzegł Żelichowski.

Jak ocenił, konieczne jest powstanie w MSWiA analiz, czy ten resort - jak go nazwał - _ moloch , pracuje skutecznie, czy jest niesterowalny. _

_ - Wydaje się, że wcześniejsze połączenie resortu spraw wewnętrznych i resortu administracji w jedno ministerstwo wygląda podobnie, jak połączenie ministerstwa obrony narodowej z resortem rolnictwa, bo żeby żołnierz dobrze walczył, to musi się najeść, a żywność produkuje rolnik _ - ironizował poseł PSL. Przypomniał jednocześnie, że połączenie dwóch resortów, spowodowane było kwestiami oszczędnościowymi.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: mswia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz