Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziś (środa, 7 września) na świecie

0
Podziel się:

#
Dochodzi: Szef Ligi Arabskiej przełożył wizytę w Syrii.
#

# Dochodzi: Szef Ligi Arabskiej przełożył wizytę w Syrii. #

07.09. Warszawa (PAP) - LONDYN - Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski udaje się do Londynu. Wizyta szefa MSZ zainauguruje kampanię Platformy Obywatelskiej za granicą - powiedział Krzysztof Lisek, eurodeputowany PO, który odpowiada za promocję ugrupowania poza krajem. Sikorski, który jest też koordynatorem pracy programowej PO i kandydatem do Sejmu w Bydgoszczy, spotka się z kombatantami II wojny światowej, głównie polskimi lotnikami. Ma też udzielić wywiadów polonijnym mediom.

BRUKSELA - Komisja Europejska przyjmie komunikat na temat zewnętrznych aspektów polityki energetycznej UE, która jest priorytetem polskiej prezydencji. W dokumencie KE zaproponuje strategię relacji UE z dostawcami i krajami tranzytowymi ropy i gazu. O "wspólny front" UE w polityce energetycznej od dawna apeluje Polska. KE chce, by kraje informowały o wszystkich umowach na dostawy energii z krajami trzecimi. Konferencja prasowa komisarza ds. energii Guenthera Oettingera o godz. 12.30.

Jak wynika z sierpniowego projektu komunikatu KE, do którego dotarła PAP, Komisja chce, by kraje UE informowały nie tylko o swoich umowach gazowych, ale o umowach na dostawy wszystkich nośników energii, czyli też na dostawy ropy naftowej. Informacje takie byłyby przekazywane między krajami na poziomie UE, co pomagałoby poszczególnym krajom w ich negocjacjach z dostawcami. Ponadto KE podkreśla, że dialog energetyczny między UE i Rosją wymaga "zwiększonej współpracy między krajami członkowskimi a KE".

BRUKSELA - Druga konwencja młodych na temat wolontariatu. Ponadto w Parlamencie Europejskim 90 uczniów z 27 krajów przedstawi swoje poglądy dotyczące niedyskryminującej edukacji w UE. Wysłuchanie organizowane jest przez Europejską Agencję Rozwoju Edukacji Uczniów ze Specjalnymi Potrzebami oraz Komisję Europejską i PE.

KARLSRUHE - Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny ogłosi, czy unijne programy ratunkowe dla zadłużonych krajów strefy euro są zgodne z konstytucją Niemiec (godz. 10). W zeszłym roku eurosceptyczny poseł bawarskiej chadecji CSU Peter Gauweiler oraz grupa pięciu prawników i ekonomistów zaskarżyli do Trybunału pakiet gwarancji i kredytów UE dla zagrożonej plajtą Grecji oraz ustanowiony później europejski fundusz stabilizacyjny EFSF. Autorzy pozwów argumentują m.in., że udział Niemiec w tych programach jest złamaniem konstytucji, gdyż - zgodnie z traktatem UE - kraje członkowskie nie ponoszą odpowiedzialności za długi poszczególnych państw. Według ekspertów Trybunał nie zablokuje programów ratunkowych, ale zapewne upomni się o wpływ parlamentu na decyzje związane z wdrażaniem tych pakietów.

BERLIN - Główna debata budżetowa w Bundestagu z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i liderów partii politycznych (godz. 9). Debata na temat projektu budżetu proponowanego przez Urząd Kanclerski tradycyjnie służy rozliczeniu z polityką rządu. O godz. 10 wystąpienie Merkel, poświęcone budżetowi, sytuacji ekonomicznej Niemiec i kryzysowi euro.

MADRYT - O godz. 16 głosowanie w hiszpańskim Senacie nad reformą konstytucyjną wprowadzającą zasadę stabilności finansowej w celu ograniczenia deficytu budżetowego. Dodatkowa ustawa wprowadzi limit deficytu w wys. 0,4 proc. PKB od 2020 roku. Reformę uchwalił już Kongres Deputowanych. Protesty organizują hiszpańskie związki zawodowe, które krytykują "władzę rynków" i domagają się referendum w sprawie zmian.

RZYM - We włoskim Senacie odbędzie się głosowanie nad nową wersją programu oszczędnościowego rządu Silvio Berlusconiego. Pakiet ma przynieść ponad 45 mld euro oszczędności i doprowadzić do uzdrowienia finansów państwa. Jednym z nowych elementów kolejnej już wersji programu rządowego jest podniesienie podatku VAT z 20 do 21 procent. Rząd zapowiedział, że tak jak zawsze w przypadku kluczowych głosowań także to w Senacie nad nową wersją pakietu oszczędnościowego chce połączyć z wotum zaufania.

PARYŻ - Na nadzwyczajnym posiedzeniu francuskie Zgromadzenie Narodowe ma się wypowiedzieć w sprawie korekty budżetu, która ma przynieść kasie państwa dodatkowe 12 mld euro do końca przyszłego roku. Deputowani będą też głosowali w sprawie udziału Paryża w europejskiej pomocy dla Grecji. Zapowiadane oszczędności w budżecie według rządu pozwolą zbliżyć się do celu, jakim pozostaje zredukowanie deficytu z obecnych ok. 6 proc. PKB do 3 proc. w 2013 roku. Rządowy projekt zaciskania pasa przewiduje też dodatkowe obciążenia fiskalne, w tym dla najzamożniejszych Francuzów.

MOSKWA - Rozpoczyna się III Światowe Forum Polityczne, które pod patronatem prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa organizowane jest w Jarosławiu, 300 km na północny wschód od Moskwy. W dwudniowej konferencji, której temat w tym roku brzmi: "Współczesne państwo w epoce społecznej różnorodności", weźmie udział kilkuset polityków, naukowców i publicystów z ponad 30 krajów. Wśród zaproszonych są: prezydent Turcji Abdullah Gul, były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i były doradca prezydenta USA Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniew Brzeziński.

PRAGA - Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen rozpoczyna dwudniową wizytę w Czechach, gdzie spotka się z premierem Petrem Neczasem, szefem MSZ Karelem Schwarzenbergiem i ministrem obrony Alexandrem Vondrą. Rozmowy mają dotyczyć m.in. operacji w Afganistanie, sytuacji w Libii oraz stosunków z Rosją.

WATYKAN - Audiencja generalna Benedykta XVI.

SOFIA - Obchody 100. rocznicy urodzin komunistycznego przywódcy Bułgarii Todora Żiwkowa, który rządził krajem w latach 1956-89. w jego rodzinnym mieście Prawec otwarte zostanie muzeum z darami, które otrzymywał jako szef państwa. Odsłonięty też zostanie kolejny jego pomnik. W komitecie organizacyjnym obchodów znaleźli się przedstawiciele władz.

LONDYN - Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy z wizytą w Wielkiej Brytanii; spotkanie z premierem Davidem Cameronem (godz. 14.30), wystąpienie w London School of Economics na temat przyszłości strefy euro (godz. 17.30).

MOSKWA - Francuscy ministrowie spraw zagranicznych i obrony, Alain Juppe i Gerard Longuet, spotkają się ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami, Siergiejem Ławrowem i Anatolijem Sierdiukowem. Tematem rozmów mają być Libia i Syria. Szefowie francuskich resortów spotkają się też z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem (godz. 11).

DAMASZEK - Sekretarz generalny Ligi Arabskiej Nabil al-Arabi przełożył swoją wizytę w Damaszku na nieokreślony termin. Nie podano powodu zmiany.

LOS ANGELES - Debata telewizyjna głównych kandydatów do nominacji prezydenckiej w Partii Republikańskiej w wyborach 2012 roku w USA (godz. 2 w czwartek czasu polskiego).

WASZYNGTON - Wystąpienie amerykańskiej sekretarz ds. bezpieczeństwa kraju Janet Napolitano w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), poświęcone zagrożeniom terrorystycznym w 10 lat po zamachach 11 września.

ANKARA - Bułgarski minister spraw zagranicznych Nikołaj Mładenow z wizytą w Turcji; spotkanie z szefem tureckiej dyplomacji Ahmetem Davutoglu.(PAP)

kar/ akl/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)