Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziś w kraju

0
Podziel się:

Dziś niedziela, czterdziesty piąty dzień roku. Dzień Zakochanych -
Walentynki. Wschód słońca o godz. 6.54, zachód o 16.47. Imieniny obchodzą: Cyryl, Liliana, Metody i
Walenty.

Dziś niedziela, czterdziesty piąty dzień roku. Dzień Zakochanych - Walentynki. Wschód słońca o godz. 6.54, zachód o 16.47. Imieniny obchodzą: Cyryl, Liliana, Metody i Walenty.


Dziś Dzień Św. Walentego, popularne walentynki - święto zakochanych. W wielu miejscach w Polsce odbędą się walentynkowe imprezy dla par, ale także dla osób samotnych, które tego dnia chciałyby znaleźć partnera.

We Wrocławiu będzie można wziąć udział w konkursie dla najdłużej całujących się par, z kolei w Opolu odbędzie się próba bicia rekordu w liczbie całujących się par. W Zabrzu z walentynkowym koncertem wystąpi Doda. O wiele bardziej kameralnie będzie w Suwałkach, w których z okazji walentynek odbędzie się koncert w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. W programie m.in. fragmenty muzyki filmowej i klasycznej: Wojciecha Kilara, Krzesimira Dębskiego i Ennio Morricone.

W Krakowie w Bazylice św. Floriana, przy relikwiach patrona zakochanych św. Walentego, odbędzie się walentynkowy koncert w wykonaniu zespołu Eksperyment Boży. Przed koncertem odbędzie się msza św. w intencji zakochanych. Na modlitwę obok relikwii św. Walentego zaprasza także Chełmno na Kujawach.

Ci, którzy w Walentynki poczują się samotnie mogą przyjść m.in. do warszawskiego Centrum Handlowego Arkadia, w którym odbędzie się "Walentynkowe Speeddating Party", podczas którego będzie można umówić się na randkę i wygrać zaproszenie na wieczorną imprezę w jednym ze stołecznych klubów.

agz/


Uroczysta msza święta, w drugą rocznicę śmierci generała Antoniego Hedy ps. Szary, zostanie odprawiona w warszawskiej Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku przy ul. Grochowskiej. Po mszy odsłonięta zostanie tablica ku czci Hedy.

Heda był legendarnym dowódcą oddziałów partyzanckich AK. W czasie wojny działał w Związku Walki Zbrojnej, wsławił się zdobyciem więzienia niemieckiego w Starachowicach i uwolnieniem 80 ludzi.

Po zakończeniu wojny w konspiracji działał w Ruchu Oporu Armii Krajowej i Delegatury Sił Zbrojnych. W sierpniu 1945 r. rozbił więzienie w Kielcach, w którym UB i sowieccy funkcjonariusze osadzili ponad 370 więźniów. Aresztowany w Gdyni dostał cztery wyroki śmierci zamienione na dożywocie. Wyszedł na wolność w 1956 r. W stanie wojennym był internowany w Białołęce.

Przez wiele lat był doradcą kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 2006 r. został mianowany generałem brygady przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Był też założycielem i prezesem Światowej Federacji Polskich Kombatantów, zrzeszającej ponad 30 związków kombatanckich.

agz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)