Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziś (wtorek, 26 lutego) w kraju

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o uroczystościach z okazji 85. rocznicy powołania Biblioteki Narodowej
#

# dochodzi informacja o uroczystościach z okazji 85. rocznicy powołania Biblioteki Narodowej #

25.02. Warszawa (PAP) - Dziś wtorek, pięćdziesiąty siódmy dzień roku. Wschód słońca o godz. 6.29, zachód o 17.10. Imieniny obchodzą: Aleksander, Mirosław i Nestor.


182 lata podczas powstania listopadowego gen. Skrzynecki mianowany został naczelnym wodzem wojsk polskich.

113 lat temu w Rawie Mazowieckiej urodziła się Halina Konopacka, lekkoatletka, zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski - w 1928 r. wygrała konkurs rzutu dyskiem podczas igrzysk w Amsterdamie; we wrześniu 1939 r. uczestniczyła w ewakuacji za granicę złota ze skarbca Banku Polskiego (zmarła 28 stycznia 1989 roku).

86 lat temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP wydało okólnik ogłaszający "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem narodowym.

85 lat temu w Kfar Malal w Izraelu urodził się Ariel Szaron, dowódca wojskowy, w latach 2001-2006 premier Izraela; w styczniu 2006 r. doznał udaru mózgu, od tego czasu znajduje się w śpiączce.

68 lat temu prezydent RP powierzył gen. Władysławowi Andersowi pełnienie obowiązków Naczelnego Wodza.

36 lat temu na Wyspie Króla Jerzego w zachodniej Antarktyce rozpoczęła działalność polska stacja polarna im. Henryka Arctowskiego.

14 lat temu prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał dokumenty ratyfikujące członkostwo Polski w NATO.


Dziś po południu zbiera się Rada Ministrów. Zajmie się m.in. nowelą ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zaproponowane przez autora projektu - resort administracji i cyfryzacji - zniesienie odpowiedzialności właścicieli wyszukiwarek za udostępnianie nielegalnych danych wzbudziło masowy protest środowisk twórczych, a także sprzeciw resortu kultury.

Według ponad 470 twórców, którzy wystosowali w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska, uchwalenie ustawy w obecnym kształcie uczyniłoby z Polski "raj dla portali pirackich z całego świata". Na proponowane zmiany nie zgadza się też resort kultury, według którego regulacje te mogą przyczynić się do zwiększenia "udostępniania treści naruszających prawo autorskie i wpłynąć na ograniczenie dostępu do legalnych dóbr kultury".

Zgodnie z propozycją resortu cyfryzacji wyłączenie odpowiedzialności właściciela wyszukiwarki będzie działać tylko w przypadku, gdy przekazuje on informacje automatycznie, bez żadnego wpływu na ich treść.

Ministrowie zajmą się też nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Głównym jej celem jest systematyczne zwiększanie dostępności wychowania przedszkolnego tak, żeby 1 września 2016 roku zapewnić wszystkim dzieciom w wieku 3-5 lat wychowanie przedszkolne. Projekt zakłada, że budżet państwa przekaże gminom pieniądze na zwiększenie liczby miejsc i poprawę warunków wychowania przedszkolnego oraz zmniejszenie opłat, jakie ponoszą rodzice.

mzk/


W Pałacu Prezydenckim odbędzie się dziś posiedzenie Rady Gabinetowej. Rada Ministrów pod przewodnictwem prezydenta Bronisława Komorowskiego będzie dyskutować na temat polskiej strategii dotyczącej wejścia do strefy euro. Po zakończeniu posiedzenia odbędzie się konferencja prasowa prezydenta i premiera Donalda Tuska.

Komorowski uważa, że decyzja w sprawie przystąpienia Polski do strefy euro powinna zapaść po wyborach parlamentarnych w 2015 roku, a wcześniej należy skoncentrować się na spełnieniu kryteriów pozwalających na przyjęcie tej waluty.

Premier w minionym tygodniu powiedział, że kondycja polskich finansów publicznych w latach 2015-2016 powinna pozwolić naszemu krajowi na rozpoczęcie drogi do przystąpienia do strefy euro. Zaznaczył jednocześnie, że nie tylko spełnienie przez Polskę kryteriów przystąpienia do strefy euro będzie rozstrzygało o tym, czy uznamy, że przyjęcie wspólnej europejskiej waluty będzie dla naszego kraju bezpieczne.

Minister finansów Jacek Rostowski zgodził się z premierem, że latach 2015-2016 "to będzie ten moment, kiedy sprawy czysto fiskalne (dot. rozpoczęcia procesu przystąpienia do strefy euro - PAP) powinny być już w dużej mierze załatwione". Według Rostowskiego ważne jest jednak, aby zapewnić "prężność i konkurencyjność polskiej gospodarki tak, aby Polska naprawdę na tym przystąpieniu zyskała i żebyśmy mieli pewność, że nie będziemy mieli problemów, które miały niektóre inne kraje, niewystarczająco przygotowane do zmian".

mzk/


Dzisiaj w warszawskim Pałacu Rzeczpospolitej przy pl. Krasińskich odbędą się uroczystości z okazji przypadającej w tym roku 85. rocznicy powołania Biblioteki Narodowej rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego. W uroczystościach weźmie udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele władz Biblioteki.

Zbiory Biblioteki wyniosły na koniec 2011 r. ponad 9 mln jednostek katalogowych. Są to - poza drukami i rękopisami - mapy, nuty, a od kilku lat również nagrania audiowizualne i elektroniczne. Rocznie wpływa do Biblioteki Narodowej 140-170 tys. różnego typu publikowanych dokumentów, z czego ok. 75 proc. stanowią egzemplarze obowiązkowe. Pozostałą część placówka kupuje, otrzymuje jako dary lub pozyskuje dzięki wymianie z innymi bibliotekami. (PAP)

akn/


Sąd Okręgowy w Białymstoku ma zająć się dziś apelacją od wyroku uniewinniającego pięciu wysokich urzędników Lasów Państwowych, oskarżonych o przekroczenie uprawnień przy sprzedaży drewna.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zarzuca im, że w 2007 roku - jako funkcjonariusze publiczni - przekroczyli uprawnienia służbowe w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę, umożliwiając dwóm firmom zakup drewna z pominięciem standardowej procedury ustalania ceny.

Białostocki sąd rejonowy wszystkich oskarżonych w maju 2012 roku uniewinnił. Uznał, że nie doszło do niegospodarności. Wziął m.in. pod uwagę, że biegły powołany w sprawie, który wyceniał dla potrzeb procesu sprzedaż drewna ocenił, że nie było szkody majątkowej. Porównując ceny, do tych z innych okresów uznał nawet, że Lasy Państwowe dokonały prawidłowej transakcji.

rof/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)