Notowania

samolot
07.05.2010 07:35

E. Klich zadowolony ze współpracy z Rosjanami

Polacy są cały czas obecni przy pracach śledczych, badających katastrofę smoleńską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Specjaliści z polskiej komisji zajmujący się odczytem zapisów technicznych i głosowych cały czas są obecni przy pracach komisji rosyjskiej i nie formułowali zastrzeżeń dotyczących współpracy - poinformował akredytowany przy rosyjskiej komisji badającej katastrofę w Smoleńsku Edmund Klich

- _ Moi eksperci nie zgłaszali żadnych podejrzeń _ - powiedział Klich, który spotkał się z podkomisją lotnictwa i gospodarki morskiej sejmowej komisji infrastruktury

_ - Uważam, że jest wola pełnego wyjaśnienia. Mam dostęp do wszystkich informacji, ale jesteśmy na etapie odczytywania, bo w tle są potężne szumy _ - powiedział Klich o badaniu zapisu rozmów załogi.

Powołując się na ustalenia komisji rosyjskiej przypomniał, że nie ma dotychczas podejrzeń, by zawiodła technika - silniki pracowały, układ sterowania był sprawny.

Odpowiadając na pytanie Beaty Kempy z PiS, która kwestionowaławłaściwość zastosowania konwencji chicagowskiej (o międzynarodowym lotnictwie cywilnym z 1944 r., na podstawie której przyczyny katastrofy badają i Rosja, i Polska) do badania katastrofy samolotu państwowego, Klich odparł, że niektóre państwa stosują ją także do badania katastrof rządowych statków powietrznych i że on sam miał podobne wątpliwości, jednak - zaznaczył - ich rozwiązanie nie było jego zadaniem. _ _

Wiceminister obrony Marcin Idzik wyjaśnił, że rząd wybrał jako podstawę współpracy konwencję chicagowską, by zagwarantować nie tylko sprawność, ale i jawność postępowania, zapisaną w konwencji. Dodał, że standardem jest, że wypadek bada się na miejscu zdarzenia i że o zastosowaniu konwencji zdecydowano już w dniu katastrofy.

Idzik powiedział, że wprawdzie Polska i Rosja mają ogólne porozumienie o współpracy przy wyjaśnianiu wypadków lotniczych, ale nie można go stosować, dopóki nie zostanie uzupełnione szczegółowymi przepisami dotyczącymi procedur, natomiast przyjęcie konwencji chicagowskiej umożliwiło natychmiastowe podjęcie działań po katastrofie.

Opowiadając na pytanie o małe kawałki samolotu, które pozostały na miejscu katastrofy, Klich powiedział, że mogą mieć psychologiczne znaczenie dla rodzin ofiar, ale nie mają wpływu na badanie przyczyn katastrofy, ponieważ zebrano decydujące fragmenty maszyny, chociaż badania urządzenia ostrzegającego przed zbytnią bliskością ziemi mogą potrwać jeszcze tygodniami z powodu znacznych uszkodzeń. Zdementował pogłoski, by w dniu wizyty delegacji rządowej 7 kwietnia na lotnisku w Smoleńsku działały urządzenia wspomagające lądowanie, które miano by zdemontować przed wizytą delegacji prezydenckiej. - _ To są plotki, siódmego i dziesiątego były takie same środki techniczne _ - powiedział.

Ekspert przyznał, że w pierwszych dniach po katastrofie miał _ kilka uwag _ do organizacji pracy: był problem z tłumaczami, także stronie rosyjskiej brakowało tłumaczy języka polskiego. Powiedział, że czuł dyskomfort, gdy prokuratorzy wojskowi żądali od niego współpracy z prokuraturą, powołując się na decyzje MON, on sam natomiast powoływał się na konwencję chicagowską, która współpracę z prokuraturą dopuszcza, ale jej nie nakazuje.

Zaprzeczył, by użył sformułowania, iż Polska występuje wobec Rosji w roli petenta. Te słowa - jak powiedział - przypisała mu jedna ze stacji telewizyjnych, omawiając jego wypowiedź.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Błaszczak: W sprawie katastrofy premier nie panuje nad sytuacją ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/blaszczak;w;sprawie;katastrofy;premier;nie;panuje;nad;sytuacja,92,0,617564.html )
* [ Tajemniczy głos w kokpicie Tu- 154 ]( http://news.money.pl/artykul/tajemniczy;glos;w;kokpicie;tu-;154,187,0,616891.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: samolot, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz