Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EBC i OECD korygują prognozy. Kryzys ustępuje szybciej?

0
Podziel się:

PKB gospodarek OECD skurczy się o 3,7 proc. W strefie euro o 4,1 proc.

EBC i OECD korygują prognozy. Kryzys ustępuje szybciej?
(PAP/EPA)

_ - Europejski Bank Centralny podwyższył prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro na lata 2009 i 2010 _- poinformował prezes EBC, Jean-Claude Trichet.

Bank centralny spodziewa się obecnie wzrostu gospodarczego na poziomie 0,2 proc. w roku 2010 wobec wcześniejszych przewidywań spadku PKB o 0,3 jeszcze w czerwcu tego roku.

Jednocześnie w 2009 roku gospodarka krajów strefy euro skurczy się o 4,1 proc. wobec wcześniejszych prognoz zakładających spadek o 4,6 proc.

Z kolei w najnowszej analizie globalnej koniunktury Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wskazuje, iż po najgłębszym w epoce powojennej załamaniu wzrostu gospodarka światowa odradza się w tempie szybszym niż wcześniej zakładano.* *

ZOBACZ TAKŻE:

Według dokumentu, zsumowany produkt krajowy brutto siedmiu najsilniejszych gospodarczo państw świata (G7) zmniejszy się w bieżącym roku o 3,7 proc., podczas gdy czerwcowa prognoza OECD mówiła o spadku o 4,1 proc.

Podobnie w górę skorygowano wskaźniki wzrostu w poszczególnych państwach - dla Japonii z minus 6,8 proc. do minus 5,6 proc., dla strefy euro z minus 4,8 proc. do minus 3,9 proc., dla Niemiec z minus 6,1 proc. do minus 4,8 proc., dla Francji z minus 3,0 proc. do minus 2,1 proc., dla Włoch z minus 5,5 proc. do minus 5,2 proc. i dla Kanady z minus 2,6 proc. do minus 2,5 proc.

Natomiast w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych czerwcowa prognoza spadku PKB o 2,8 proc. pozostała bez zmian, a w przypadku Wielkiej Brytanii nastąpiła korekta w dół z minus 4,3 proc. do minus 4,7 proc. To stoi w sprzeczności z sygnałami o ożywieniu w gospodarce brytyjskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

Raport OECD zwraca uwagę na szybką poprawę stanu gospodarek wschodzących. Szczególnie dotyczy to Chin, gdzie szacowany roczny wzrost PKB wyniósł w II kwartale ponad 14 proc.
Jak wskazuje dokument, pozytywne sygnały rynkowe zapowiadają wystąpienie w gospodarce poprawy wcześniej, niż zapowiadano to kilka miesięcy temu.

Tempo odradzania się koniunktury będzie jednak przez pewien czas umiarkowane. _ - Znaczne rezerwy potencjału produkcyjnego, niski poziom rentowności, wysokie i rosnące bezrobocie, anemiczny wzrost dochodów pracowniczych oraz trwające korekty rynku nieruchomości będą hamować jakiekolwiek powiększanie się prywatnego popytu. (...) Znaczne osłabienie gospodarki oraz perspektywa jedynie powolnej poprawy sprawiają, że w najbliższej przyszłości silne bodźce o charakterze politycznym będą nadal potrzebne _ - zaznacza OECD.

Kryzys w raportach i analizach Money.pl
*Złoty się umocni, frank przegoni dolara * Wszyscy ankietowani przez Money.pl analitycy są zgodni: za rok waluty będą dużo tańsze. Dwóch ekspertów spodziewa się nawet roszady cenowej między walutą amerykańską a szwajcarską.
*Pensje nadal rosną. Ale spada zatrudnienie * W czerwcu wynagrodzenia w firmach wzrosły w ciągu 12 miesięcy o 2 procent i wyniosło 3287,88 złotych. W tym samym czasie zatrudnienie spadło o 1,9 proc. do 5,28 mln zatrudnionych.
*Rośnie suma zagrożonych kredytów * Dziś wchodzi w życie ustawa o pomocy państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę. Pomogą tracącym pracę, ale czy uchronią banki przed toksycznymi długami?
*Mimo kryzysu chcemy kupować auta *Co trzeci internauta Money.pl chce w tym roku kupić samochód. Blisko jedna piąta spośród tych, którzy to deklarują, myśli o nowym modelu.

ZOBACZ TAKŻE:

kryzys
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)