Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EBC nie ma jeszcze opinii w sprawie uchwały RPP dot. rezerwy NBP

0
Podziel się:

Europejski Bank Centralny nie przygotował jeszcze opinii w sprawie uchwały
Rady Polityki Pieniężnej dotyczącej zasad obliczania rezerwy kursowej NBP - poinformował w piątek
PAP Wiktor Krzyżanowski z biura prasowego EBC.

Europejski Bank Centralny nie przygotował jeszcze opinii w sprawie uchwały Rady Polityki Pieniężnej dotyczącej zasad obliczania rezerwy kursowej NBP - poinformował w piątek PAP Wiktor Krzyżanowski z biura prasowego EBC.

"EBC nie wydał jeszcze opinii w sprawie uchwały RPP" - powiedział Krzyżanowski. Nie podał terminu, w którym opinia banku zostanie przekazana NBP.

Dwa tygodnie temu RPP zmieniła uchwałę z 2006 roku odnoszącą się do zasad tworzenia rezerwy kursowej. Nowelizacja ujawniła konflikt RPP z zarządem NBP dotyczący tej rezerwy.

Zdaniem zarządu NBP, uchwała ta "obciążona jest poważnymi wadami prawnymi". Bank centralny uważa, że narusza m.in. zasady Rady Europejskiej o prowadzeniu rachunkowości, nie posiada opinii EBC (o którą wystąpił NBP - PAP), nie respektuje zasady, że prawo nie działa wstecz (uchwała dotyczy liczenia zysku banku za 2009 r. - PAP).

Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym przez zarząd NBP 29 marca br., wynik finansowy banku to ok. 4,166 mld zł. Zdaniem zarządu banku zastosowanie uchwały do sprawozdania mogłoby spowodować, iż w sprawozdaniu finansowym pojawiłaby się wyższa kwota wyniku finansowego. Tym samym większa kwota zostałaby przekazana do budżetu.

Jednak - zdaniem RPP - uchwała jedynie doprecyzowuje dotychczas obowiązujące zasady tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka kursowego. RPP uważa, że skoro zaproponowane zmiany nie stanowią żadnych nowych zasad, mogą mieć zastosowanie do sprawozdania finansowego NBP za 2009 r.

Sprawozdaniem finansowym banku centralnego RPP ma się zająć 20 kwietnia na najbliższym posiedzeniu. Zgodnie z ustawą o NBP prezes banku do 30 kwietnia ma je przedstawić Radzie Ministrów, która podejmuje decyzję w sprawie jego zatwierdzenia. W terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia tego sprawozdania 95 proc. rocznego zysku NBP podlega odprowadzeniu do budżetu państwa. (PAP)

mmu/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)