Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

EBI udzielił 250 mln euro kredytu na budowę autostrady A1

0
Podziel się

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił 250 mln euro kredytu na budowę
odcinka autostrady A1 - poinformował w piątek bank w komunikacie. Chodzi o 144 km z Torunia do
Strykowa. Kredytobiorcą jest BGK, działający w imieniu Krajowego Funduszu Drogowego.

bErUBjDp

*Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił 250 mln euro kredytu na budowę odcinka autostrady A1 - poinformował w piątek bank w komunikacie. Chodzi o 144 km z Torunia do Strykowa. Kredytobiorcą jest BGK, działający w imieniu Krajowego Funduszu Drogowego. *

Kredyt umożliwi budowę odcinka płatnej autostrady dwupasmowej wraz z drogami dojazdowymi w jej nowym przebiegu z Torunia do Strykowa. "To już druga transza kredytu EBI przeznaczonego na sfinansowanie budowy tego odcinka. Poprzednio EBI przyznał na ten cel kredyt w wysokości 350 mln euro" - podano w komunikacie europejskiego banku.

Z kolei prezes BGK Dariusz Kacprzyk stwierdził w komunikacie, że "ten kredyt (...) doskonale wpasowuje się w strategię BGK, zakładającą zwiększoną działalność w sektorze rozwoju infrastruktury transportowej".

bErUBjDr

W komunikacie BGK podano, że dzięki oferowanym przez EBI konkurencyjnym warunkom finansowania oraz długiemu okresowi spłaty kredytu, BGK będzie mógł skorzystać z niższych kosztów finansowania projektu. "BGK, działający w imieniu Krajowego Funduszu Drogowego, jest kredytobiorcą, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) - promotorem projektu" - wskazano.

W komunikatach podkreślono, że projekt finansowany przez EBI jest częścią większego programu budowy 580-km odcinka autostrady A1, która jest jednym z priorytetowych korytarzy transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Dodano, że autostrada A1 łączy polski region Morza Bałtyckiego z Austrią przez Czechy i Słowację. Zapewni nowoczesne połączenie tranzytowe między Gdańskiem a Wiedniem przez Katowice i Brno.

Sektor transportu jest głównym beneficjentem kredytów EBI w Polsce. Od 1990 r. wysokość współfinansowania EBI dla projektów transportowych osiągnęła ok. 40 proc. zobowiązań kredytowych banku na rzecz Polski w tym okresie. Dotychczas bank udzielił wsparcia finansowego projektom budowy nowych odcinków autostrad A1, A2, A4 i A6 oraz głównych dróg krajowych na paneuropejskich korytarzach transportowych II, III i VI.

EBI jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych, a którego udziałowcami jest 28 państw członkowskich UE. Zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej - zwłaszcza w takich dziedzinach, jak przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw czy zwiększanie innowacyjności i spójności.

bErUBjDx

W 2012 r. EBI przyznał kredyty dla Polski w wysokości 4,4 mld euro, z czego 2 mld euro przeznaczono na projekty drogowe.

BGK to jedyny w Polsce bank państwowy. Od początku istnienia wspiera społeczno-gospodarcze programy rządowe oraz programy samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego. Obecnie BGK zarówno realizuje, jak i jest pomysłodawcą wielu programów służących rozwojowi gospodarczemu Polski. (PAP)

rbk/ amac/

bErUBjDS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)