Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipcjanie chcą nowego rządu technokratów

0
Podziel się

Kilka tysięcy osób zebrało się na placu Tahrir w Kairze, by świętować rewolucję.

Egipcjanie chcą nowego rządu technokratów
(James Buck/CC/Flickr)
bEhVwnaZ

Kilka tysięcy Egipcjan zebrało się w piątek na placu Tahrir w Kairze, by świętować rewolucję, ale też by domagać się utworzenia nowego rządu składającego się z technokratów. Do manifestacji doszło dwa tygodnie po rezygnacji z urzędu prezydenta Hosniego Mubaraka.

Wielu z demonstrantów wymachiwało egipską flagą._ - Rząd Ahmeda Mohammeda Szafika jest podporządkowany jak wasal skorumpowanemu reżimowi _ - brzmiał napis na jednym z transparentów. Demonstranci domagali się odejścia powołanego niedawno gabinetu i zastąpienia go ekipą technokratów.

W skład nowego rządu, przekształconego w środę, wciąż wchodzi kilka osób z ekipy Mubaraka. Chodzi m.in. o ministrów spraw zagranicznych i obrony. Nowe władze zapewniają, że nie chcą wracać do przeszłości i będą prowadzić walkę z korupcją. Demonstranci domagali się również likwidacji państwowych sił bezpieczeństwa.

bEhVwnbb

Wśród protestujących były grupy skandujące hasła poparcia i solidarności z demonstrantami z Libii, żądającymi odejścia przywódcy tego kraju Muammara Kadafiego. _ Precz z Kadafim _ - krzyczeli manifestanci w Kairze, wymachując libijskimi flagami. Na skutek rebelii trwającej w Libii zginęło już kilkaset osób.

Jak podaje agencja Reutera, duchowny przewodzący piątkowym modłom na placu Tahrir, imam Mazhar Szahin, wyraził solidarność z protestami wymierzonymi w libijskiego przywódcę. _ Mówimy naszym protestującym braciom w Libii: wytrwajcie, jesteśmy z wami aż do zwycięstwa _ - powiedział duchowny tysiącom Egipcjan, którzy zebrali się na głównym kairskim placu, żeby świętować zwycięstwo niedawnej rewolucji.

_ - Mówimy libijskiemu przywódcy, aby odszedł. Odpowiedzialność za rozlew krwi w Bengazi spada na ciebie. Skończcie z rozlewem krwi libijskich synów. Libijczycy umierają jako męczennicy w imię wolności _ - mówił imam do tysięcy wiernych.

bEhVwnbh
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t132398.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tlumy;na;ulicach;jemenu;i;egiptu,243,0,776691.html) Tłumy na ulicach Jemenu i Egiptu Morderstwo egipskiego księdza i śmierć dwóch osób w Jemenie wznieciły falę nowych protestów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t132158.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/egipt;ma;nowy;rzad;ze;starymi;ministrami,137,0,776329.html) Egipt ma nowy rząd ze starymi ministrami Główni ministrowie z gabinetu Hosniego Mubaraka pozostali na stanowiskach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/217/t86233.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/highlife/artykul/odbiora;mubarakowi;miliardy;dolarow,75,0,775499.html) Odbiorą Mubarakowi miliardy dolarów? MSZ Egiptu ma poprosić obce państwa o zamrożenie pieniędzy obalonego dyktatora.
bEhVwnbC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)