Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
egipt
31.05.2012 16:12

Egipt bez stanu wyjątkowego. Po ponad trzech dekadach

Powiadomiły o tym egipskie władze wojskowe, które rządzą krajem od chwili odsunięcia od władzy Hosniego Mubaraka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eviljohnius/CC/Flickr)

*Stan wyjątkowy, który obowiązywał w Egipcie od roku 1981 i miał wygasnąć 31 maja, kończy się dzisiaj - powiadomiły egipskie władze wojskowe, które rządzą krajem od chwili odsunięcia od władzy prezydenta Hosniego Mubaraka w lutym 2011 roku. *

Armia _ będzie dalej odpowiedzialna za bezpieczeństwo narodowe _ do czasu zakończenia procesu przekazywania władzy - głosi oświadczenie wydane przez Najwyższą Radę Wojskową.

Stan wyjątkowy wprowadzony w roku 1981 pozwalał m.in. na ograniczanie swobód obywatelskich i dawał władzom prawo do zatrzymywania ludzi bez przedstawienia zarzutów. Za rządów Hosniego Mubaraka był wykorzystywany głównie, jak piszą agencje, do izolowania politycznej opozycji i do walki z radykalnymi ugrupowaniami islamskimi. Był wielokrotnie przedłużany, ostatnio w roku 2010 na dwa lata do 31 maja 2012 r.

Władze wojskowe zaanonsowały już w styczniu częściowe zniesienie stanu wyjątkowego, lecz, jak pisze Reuters, same korzystały szeroko z możliwości, jakie dawał przy tłumieniu protestów swych przeciwników.

Agencja RIA Nowosti pisze, że egipski rząd chciał przedłużyć przynajmniej o dwa tygodnie - do zakończenia drugiej tury wyborów prezydenckich - stan wyjątkowy i zwrócił się w tej sprawie w środę do niższej izby parlamentu.

Tagi: egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz