Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipt: Demonstranci na placu Tahrir domagają się nowego rządu

0
Podziel się

Na kairskim placu Tahrir około 2 tysięcy ludzi domagało się w sobotę
utworzenia nowego rządu, mimo że w nocy z piątku na sobotę w tym samym miejscu wojsko użyło siły
przeciwko manifestantom żądającym dalszych refom politycznych w Egipcie.

bEgrsvPF

Na kairskim placu Tahrir około 2 tysięcy ludzi domagało się w sobotę utworzenia nowego rządu, mimo że w nocy z piątku na sobotę w tym samym miejscu wojsko użyło siły przeciwko manifestantom żądającym dalszych refom politycznych w Egipcie.

"Rewolucja będzie trwała, aż wszystkie żądania zostaną spełnione" - głosił napis na jednym z transparentów. Wielu uczestników manifestacji miało na piersiach taśmy z napisem: "Szafik = dawny reżim".

Protestujący domagali się odejścia premiera Ahmeda Mohammeda Szafika oraz innych przedstawicieli reżimu obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka.

bEgrsvPH

W nocy z piątku na sobotę, dokładnie dwa tygodnie po ustąpieniu Mubaraka, kilka tysięcy ludzi zgromadziło się na placu, by świętować zwycięstwo rewolucji, ale też by domagać się odejścia premiera Szafika i jego rządu oraz utworzenia nowego gabinetu składającego się z technokratów.

Kilka minut po północy żandarmeria wojskowa otoczyła manifestujących i rozpędziła ich - według świadków i przedstawicieli sił bezpieczeństwa - pałkami i paralizatorami. Aresztowano kilka osób.

W sobotę rano armia przeprosiła za użycie siły. "To do czego doszło w nocy było niezamierzonym rezultatem starć między policją wojskową a dziećmi rewolucji" - napisała w komunikacie Najwyższa Rada Wojskowa, która objęła władzę w Egipcie po odejściu Mubaraka 11 lutego.

W drugim komunikacie wojsko zobowiązało się do niezwłocznego zwolnienia wszystkich zatrzymanych na placu Tahrir, ale bez podania, ilu osób to dotyczy. (PAP)

bEgrsvPN

klm/ ap/

8428915 arch.

bEgrsvQi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)