Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt: Druga rocznica obalenia Mubaraka pod znakiem demonstracji

0
Podziel się:

Demonstracje antyrządowe odbywają się w wielu miastach Egiptu w
piątek, w drugą rocznicę wybuchu protestów, które doprowadziły do obalenia autorytarnego prezydenta
Hosniego Mubaraka. Protestujący starli się z policją; w Kairze kilkanaście osób zostało rannych.

Demonstracje antyrządowe odbywają się w wielu miastach Egiptu w piątek, w drugą rocznicę wybuchu protestów, które doprowadziły do obalenia autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka. Protestujący starli się z policją; w Kairze kilkanaście osób zostało rannych.

By upamiętnić drugą rocznicę protestów, które doprowadziły do obalenia Mubaraka, Egipcjanie znów wyszli na ulice - relacjonuje telewizja Al-Dżazira. W Kairze zebrali się na placu Tahrir, który dwa lata temu był sercem protestów i epicentrum wydarzeń.

Jeszcze przed świtem protestujący próbowali sforsować betonowe zapory chroniące przed dostępem do budynków rządowych. Co najmniej raz policjanci użyli substancji zapalającej rzuconej w ich kierunku, by podpalić namioty ustawione przez młodzież.

W ciągu dnia na ulicach przy placu Tahrir trwały starcia między młodzieżą, rzucającą kamieniami, a policją. Według Ministerstwa Zdrowia 16 osób jest rannych.

W Aleksandrii protestujący sformowali ludzki łańcuch pod meczetem Qaed Ibrahim w centrum miasta. Pod siedzibą władz lokalnych demonstranci starli się z policją. Gaz łzawiący i czarny dym z opon, podpalonych przez młodzież, wypełniły powietrze. Dziewięć osób zostało rannych śrutem małego kalibru - podaje Reuters, powołując się na źródła w służbach medycznych i siłach bezpieczeństwa.

Tysiące ludzi wyszło na ulice również w Port Saidzie, Suezie i Ismailii. W tym ostatnim mieście młodzież splądrowała biura Partii Wolności i Sprawiedliwości, politycznego ramienia Bractwa Muzułmańskiego.

Do protestów wezwali młodzieżowi aktywiści i laickie ugrupowania opozycyjne, chcąc wykorzystać demonstracje do wywarcia presji na prezydenta Mohammeda Mursiego i jego rządzące Bractwo Muzułmańskie. Wielu świeckich i liberalnych Egipcjan oskarża prezydenta i Bractwo o próbę zmonopolizowania władzy. Jak zauważa Reuters, Mursi, który piastuje urząd prezydenta od pół roku, obarczany jest odpowiedzialnością za kryzys gospodarczy wywołany niestabilnością w kraju po 2011 roku.

Przeciwnicy Mursiego zaapelowali do Egipcjan, by wyszli na ulice pod takimi samymi hasłami, jak dwa lata temu: "Chleba, wolności, sprawiedliwości społecznej".

Bractwo Muzułmańskie nie zwołało oficjalnie własnych wieców. Zdecydowało się uczcić rocznicę obalenia Mubaraka akcjami charytatywnymi. (PAP)

awl/ mc/

13074400 13074830 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)