Notowania

wiadomości
24.11.2012 21:12

Egipt: ElBaradei domaga się, by Mursi anulował "dyktatorski" dekret

Prominentny egipski opozycjonista Mohamed ElBaradei powiedział w sobotę, że dialog z prezydentem Egiptu jest niemożliwy, dopóki nie anuluje on "dyktatorskiego" dekretu, który daje mu władzę niemal absolutną.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prominentny egipski opozycjonista Mohamed ElBaradei powiedział w sobotę, że dialog z prezydentem Egiptu jest niemożliwy, dopóki nie anuluje on "dyktatorskiego" dekretu, który daje mu władzę niemal absolutną. *

"Nie ma miejsca na dialog, gdy dyktator ustanawia najbardziej opresyjne, odrażające metody, a potem mówi o kompromisie" - powiedział ElBaradei.

ElBaradei - laureat Pokojowej Nagrody Nobla za pracę na czele ONZ-owskiej agencji nadzoru nuklearnego (MAEA) - miał być koordynatorem nowego opozycyjnego Frontu Ocalenia Narodowego. Powiedział w sobotę dziennikarzom, że deklaracja Mursiego zagraża niełatwej transformacji demokratycznej Egiptu i niezbędnym akcjom w celu powstrzymania "cyklu przemocy".

"Jak mamy to zrobić? Nie widzę innego sposobu niż anulowanie przez pana Mursiego jego dyktatorskiej deklaracji" - powiedział ElBaradei i dodał, że ten dekret stworzył "nowego faraona".

Wydany w czwartek przez prezydenta Mohammeda Mursiego dekret rozszerzający jego władzę wywołał wielką irytację wśród jego przeciwników i gwałtowne zajścia w piątek w centrum Kairu i w innych egipskich miastach.

Dekret Mursiego, wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego, znosi możliwość zaskarżania działań prezydenta w sądach do czasu ukończenia prac nad nową konstytucją, co ma nastąpić w lutym przyszłego roku.

Najwyższa Rada Prawna, która jest zwierzchnim organem wymiaru sprawiedliwości Egiptu, potępiła w sobotę zwiększenie przez prezydenta jego uprawnień, nazwała to "bezprecedensowym atakiem" na niezależność sądownictwa.

Sędziowie zagrozili w sobotę strajkiem, jeśli deklaracja prezydencka nie zostanie odwołana. Opozycja nawołuje do nowych protestów we wtorek.(PAP)

mmp/ mc/

12699762 12699556 12699540 12699517 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz